16.09.2016 15:49

Elon Musk’tan Güzel Haberler Var!

Tesla’nın sebep olduğu ölümlü kazadan sonra girdiği güncelleme bitmek üzere. Tesla'nın yapımcısı olan Elon Musk bu süreçten güzel haberler verdi!

Musk, Tesla’nın otomatik pilot yazılım güncellemesinin gelecek haftaya bitebileceğini duyurdu. Mayıs ayında otomatik pilotlu Tesla S model aracı kullanan bir kişinin ölümle sonuçlanan kaza yapmasının ardından, Elon Musk otomatik yazılımı güncelleştirmeye gitmişti. Musk, bu sabah Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında eğer son dakikada bir sorunla karşılaşmazsak, çarşamba günü çıkacak olan yeni yazılımı dünyaya yaymaya başlamak için umutlu olduğunu söyledi!

Elon Musk 11 Eylül’de Tesla’nın internet sitesinde yazı yayınlamıştı. Yazısında: “Otomatik pilot yazılımında en büyük değişiklik radar üzerindeki emniyet artışı olacak. Tesla araçlarına Ekim 2014’te bir sensör eklenmişti fakat bu sensör sadece ana kameraya ek olarak tasarlanmıştı. Etraflıca düşündükten sonra, görsel görüntüyü tanımayı sağlayan kameralar olmadan da ana kontrol sensörü kullanabiliriz.“ Dedi.

Elon Musk, Hatalarından Ders Çıkardıklarını Söylüyor!

Mayıs ayında gerçekleşen kaza ; Tesla araçlarının yüksek cisimleri yol tabelası gibi algıladığı için otomatik pilotun fren yapmamasından kaynaklanmıştı. Fakat Tesla, otomatik pilotlu araçlarında, satış gerçekleştirilirken sürücülerin ellerini daima direksiyonda tutmaları gerektiği, otomatik pilotun risklerinin de olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz hafta gazetecilerle gerçekleştirdiği konferans konuşmasında Musk, bu güncellemeden sonra aynı hatanın bir daha gerçekleşmeyeceğinin altını çizerek güncelleştirmenin uygun araçlara sistemden otomatik olarak teslim edileceğini söyledi.