24.01.2020 23:25

Eşya Paket Sigortası ile Eşyalarınız Güvende Olsun!

İnsanların yaşam alanları olan evlerinde her an bir kaza olması olasılığı çok yüksektir. Deprem, sel baskını, yangın, dahili su baskınları gibi yaşanması muhtemel ve sık karşılaşılabilecek durumlardır.

Bu durumla için yaptırılan konut sigortaları veya DASK evlerde oluşacak hasarların teminat altına alınmasını sağlamaktadır. Fakat evde bulunan eşyaların teminat altına alındığından söz etmek mümkün olmamaktadır. Evin ve içinde bulunana eşyaların daha fazla güvende olabilmesi için yaptırılan eşya paket sigortası, maddi zararları da kapsayarak eşyaların teminat altına alınmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

Apartman ortak kullanım alanlarında da oluşabilecek kazalar sonucunda bile eşyaların teminat altına alınmasını sağlayan ve özel çözümler sunan eşya paket sigortası insanların kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Evde bulunan tüm eşyaların tek çatı altında toplanması sonucu yaşanması olası tüm kazalar sonucu kişiler hak talebinde bulunabilmekte ve maddi hasarları da teminat altına alabilmektedir.

Eşya Paket Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kişilerin evlerinde yaptırdıkları eşya paket sigortası ile kendilerini güvence altına almaktadırlar.

Çok faydalı olduğu bilinen bu sigortanın sunduğu teminatları;

  • Yıldırım, infilak ve yangın sonucu eşyaların hasar görmesi teminatı,
  • Su baskını ve sel sonucu eşyaların hasar görmesi teminatı
  • Dahili su baskını sonucu eşyaların hasar görmesi teminatı
  • Kara ve hava taşıtlarının çarpması sonucu eşyaların hasar görmesi teminatı,
  • Evlerde yaptırılacak dekorasyon masrafları teminatı (sigorta şirketlerine göre bu primler farklılık göstermektedir.),
  • Yangın mali sorumluluk teminatı (Toplam sigorta bedelinin %15’i ),
  • Enkaz kaldırma teminatı (Toplam sigorta bedelinin %4 ),
  • Cam kırılması teminatı
  • Hırsızlık teminatı olarak saymak mümkün olmaktadır.

Eşya Paket Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

İnsanlar yaşamları boyunca maddi hasarlı ya da can kaybına neden olan birçok kaza ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Yaşam alanlarında bile maddi hasarlı kazalar ile karşılaşılması muhtemel bir sonuçtur. İklim şartlarının değişmeye başlandığı günümüzde, doğal afetlerin sayısının da arttığını ifade etmek doğru olmaktadır. Eşya paket sigortası yaptırarak kişiler, bu tip kazalar sonucu evlerindeki eşyalarının oluşabilecek maddi hasarlara karşı teminat altına almaktadırlar. Eşya paket sigortası ile genel şartlarda sunulan teminatların yanında ek paketlerde alınabilmektedir.

Ancak ek paket alım şartları ilgili sigorta firması ile yapılan anlaşmalara farklılık gösterebilmektedir. Eşya paket sigortası yapmak isteyenler, araştırmalarını doğru bir biçimde yaparak uygun fiyatlı seçenekleri tercih edebilmektedir.

Eşya Paket Sigortası Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Sigorta firması ile sigortalı arasında yapılan anlaşmaya göre eşya paket sigortaları farklı özellikler sunmaktadır. Evde bulunan eşyalar için sigorta yaptırılırken, acente ve internet üzerinden yapılacak fiyat karşılaştırılması daha ekonomik hizmetlerden faydalanmasını sağlamaktadır.

Sigortalı, yapılan sigorta anlaşmasında genel şartları ve özel şartları mutlaka okumalıdır. Bunun amacı yaptırılan sigortanın neleri kapsadığını, hangi durumlarda sigortalıya katkı sağladığını anlamaktan geçmektedir. Burada unutulmaması gereken durum şudur; bazı durumlarda sigorta şirketleri kendilerini de güvence altına almaktadır ve sigorta kavramı her zaman sigortalı haklarını göz etmez. Bu sebeple yaptırılan sigortanın detaylarının bilinmesi sigortalı için önem taşımaktadır.

Eşya Paket Sigorta Süresi Ne Kadardır?

Eşya Paket sigorta süresi bir yıl olup, sigortalının talebi göz önünde bulundurularak otomatik olarak yenilene bilmektedir. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş ve medeni haklarını kullanabilen herkes eşya paket sigortası yaptırabilmektedir.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: