31.05.2017 19:51

Facebook Tarihinde İlke İmza Atan Ceza

Facebook tarihinde bir ilke imza atıldı. İsviçre'de yaşanan olayda mahkeme Facebook kullanıcısı için emsal niteliği taşıyan bir karara imza attı. İşte detaylar.

Facebook dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olarak biliniyor. Yayınlandığı andan bu yana da sürekli olarak kullanıcı kazanmaya devam eden uygulamanın son olarak 2 milyar kullanıcı rakamlarına ulaşmaya başladığını gördük. Bu kadar büyük bir platform haline dönüşmesi Facebook’un güzelliklerinin yanında olumsuz yönlerinin de artmasına neden oluyor.

Özellikle ekran karşısında sadece klavye kullanarak hakarete varacak yorumlar yapılması ve daha birçok benzeri durum Facebook’un en çok eleştirilen yönlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Hal böyle olunca Facebook davaları da çok sık gündeme geliyor. Fakat İsviçre’de görülen son Facebook davası bu alanda da bir ilke imza atılmasına neden oldu.

Facebook Hakaret Yorumunu Beğenen Kullanıcıya Ceza

Söz konusu olayın kahramanı İsviçre’de Hayvan Islah ve Katliamıyla Mücadele Derneği Başkanı Erwin Kessler. Ünlü isim Facebook hesabı üzerinden kendisine ağır hakaretler içeren mesajlar gönderen kullanıcıları mahkemeye vermiş. Mahkeme hakaret içerikli mesajlar için mesajı gönderen kullanıcılara cezalar vermiş. Aslında buraya kadar her şey normal.

Fakat Erwin Kessler davasında bundan sonraki yaşananlar olayın bir ilk olmasına neden oluyor. Öyle ki davada sadece yorum yapan kullanıcılar değil bu yorumları beğenen kullanıcıya da 4 bin İsviçre frankı ceza kesilmiş durumda. Facebook cezaları konusunda ilk defa hakaret içerikli bir yorumu beğendiği için ceza alan isim konu hakkında açıklamaysa yapmadı.