08.07.2016 18:38

Facebook, Uçtan Uca Şifreleme Yöntemine Geçiyor!

Sosyal platformların en büyüğü olan Facebook, uçtan uca şifreleme yöntemine geçiyor. WhatsApp’dan sonra uçtan uca şifreleme yönteminde şimdide sıra Facebook’ta!

Hatırlarsanız yaklaşık 3 ay önce WhatsApp, uçtan uca şifreleme yöntemini kullanmaya başlamıştı.

Kriptolu mesajlaşma yöntemini tercih eden WhatsApp’dan sonra bu defa da Facebook aynı uçtan uca şifreleme yöntemine geçmeye hazırlanıyor.

Aldığımız bir habere göre uçtan uca şifreleme, Facebook Messenger’da şu şekilde görünecek :

facebook-uctan-uca-sifreleme

Facebook’un geçmeyi planladığı uçtan uca şifreleme yöntemi ile hiçbir şekilde 3.kişiler (Mark Zuckerberg de dahil olmak üzere) , mesajlara  ulaşamıyor. Diyelim ki bir şekilde yaramaz bir hacker Facebook mesajlarınıza ulaştı. Böyle bir durumda 3.kişiler Facebook’ta mesajlarınıza erişse bile kriptolu bir şekilde şifrelendiği için “Merhaba” gibi bir yazıyı “47%&!’+*/” şeklinde görüyor.

Uçtan uca şifreleme yöntemini Messenger yazılımda kullanması beklenen Facebook, bu hamlesi ile acaba yazdıklarım başka biri tarafından okunuyor mu? endişesine son verecek.

Facebook’da Kullanılacak Olan Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Uçtan uca şifreleme, 2 kişi arasındaki var olan görüşmeye 3.bir kişinin ulaşmasını engellemek için tasarlanmış bir şifreleme yöntemidir. Bu yöntemde mesajlaşmaları sadece gönderici – alıcı kişiler okuyabiliyor. Gönderici ve alıcı kişiye özel verilen anahtar modüller ile ulaşılan mesajlaşmalar, bu yöntem ile güvende tutulmuş oluyor.