13.03.2016 20:29

Facebook ve Twitter Neden Yavaşladı?

Ankara'da meydana gelen acı patlama olayından sonra sosyal ağ platformları Facebook ve Twitter yavaşladı. Peki Facebook ve Twitter neden yavaşladı?

Ankara’da meydana gelen acı patlama olayından sonra Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar ağırlıkta olmak üzere Türkiye’deki internet hızlarında yavaşlık olduğu sosyal medya platformlarında kullanıcılar tarafından bildirilmeye başlandı. Peki Facebook ve Twitter‘a neler oluyor?

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri

Facebook ve Twitter Çöktü Mü? Facebook ve Twitter Neden Yavaş?

Terör olayları veya çeşitli istenmeyen olaylar sonrasında daha önce Facebook ve Twitter gibi platformların erişimine kısıtlama getirilmiş veya erişim hızları azaltılarak yavaşlatma uygulamasına gidilmişti. Bu sayede sosyal ağlar kullanılarak meydana gelebilecek olası yeni olayların, yanlış bilgilerin yayılmasının yani olumsuz etkilerin engellenmesi amaçlanıyor.

RTÜK(Radyo Televizyon Üst Kurulu)’ün patlama olayı için devreye soktuğu yayın yasağından sonra Facebook ve Twitter‘da meydana gelen yavaşlık ile ilgili ise henüz resmi bir açıklama veya erişim engelli kararı gelmedi.

Öte yandan bazı haber sitelerinde yazdığı gibi Facebook ve Twitter‘ın kapandığı veya erişim engeli uygulandığı yönündeki haberleri şu an için gerçeği yansıtmıyor. Facebook ve Twitter‘daki yavaşlık ile ilgili bilgiler geldikçe aktarmaya devam edeceğiz.