19.12.2015 01:10

Facebook, Video Oynatıcısını Değişti!

Adobe Flash yerini HTML5 ile değişiyor. Bu seferki değişimin tarafı ise milyonlarca kullanıcısı bulunan Facebook oldu! İşte Facebook'un HTML5 atağı!

Dünya’nın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’un, geçtiğimiz aylarda Adobe Flash’ın hantal yapısını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarda bulunduğu belirtilmişti. Adobe Flash‘ın güvenlik açıkları ve hatalarla dolu yapısından kurtulmak isteyen Facebook, Adobe Flash‘tan artık vazgeçiyor. Bu kapsamda Facebook, yaptığı yeni bir güncellemeyle Adobe Flash‘a sağlam bir darbe vuracağa da benziyor.

Facebook Videoları Artık HTML5 Destekli!

Facebook, büyük bir değişimle varsayılan olarak HTML5 video oynatıcısını aktif etti. Facebook bu sayede videolarını HTML5 altyapısı ile kullanıcılarına göstermeye başladı. Adobe Flash‘ın hantal yapısından kurtulmayı başarabilen Facebook video oynatıcısı, artık kullanıcılarına daha iyi bir deneyim yaşatabilecek. Kullanıcılar bu deneyim kapsamında; videoları daha hızlı izleyebilecek ve karşılaşılabilecek olası hatalarla daha az  karşılaşacaklar. Ayrıca bu sayede Facebook, Adobe Flash‘ın oluşturduğu sayfa yükünden de kurtulmuş oldu.

Görüldüğü gibi teknoloji devleri yavaş yavaş Adobe Flash‘tan kurtulmaya devam ediyorlar. Bakalım HTML5‘e geçiş yapacak ve Adobe Flash‘a yeni bir darbe daha vuracak olan sıradaki teknoloji devi hangi dev olacak?