16.12.2016 08:00

Facebook, Yanıltıcı Paylaşımlara Tekrar Savaş Açtı!

Facebook'ta her gördüğünüze tıklamayın sözünün çıkış noktası olan yanıltıcı paylaşımlara bir çözüm bulunmuş olabilir! İşte Facebook'un yanıltıcı paylaşımlar ile olan savaşı!

Facebook‘un en büyük belası olan yanıltıcı ve sadece hit kazanmak için hazırlanan paylaşımlar 2016 yılında da bitmek bilmedi. Perşembe günü yapılan toplantıda; özellikle ABD başkanları seçimleri esnasında yapılan yalan yanlış paylaşımlara göz yumduğu konusunda eleştiriler alan Facebook, konu ile ilgili bir çalışma üzerinde olduklarını bildirdi.

Facebook Yanıltıcı Paylaşımları Engellemekte Kararlı


1,8 milyar kullanıcıyı aşan Facebook, artık kullanıcılarının zaman tünelindeki sahte paylaşımlardan korumak amacıyla tık tuzağı olduğu düşünülen paylaşımları ABC News, Associated Press gibi kuruluşlarla birlikte çalışarak engellemeye çalışacağını duyurdu. Ünlü haber kuruluşlarında anından kontrol edilerek yalan haberlerin spam’a düşürmeyi planlayan Facebook, bu yöntem ile sahte tık avcılarının sonunu getirmeyi düşünüyor. Aynı zamanda büyük haber kuruluşlarına bu tip paylaşımları “tartışmalı” şeklinde derecelendirme yetkisini vereceğini de duyuran Facebook, bu atağı ile hem gerçek haber yapan haber kuruluşlarını hem de facebook kullanıcılarını rahata kavuşturmayı planlıyor. Bildiğiniz üzere sadece facebook kullanıcılarını kandırmakla kalmayan bu tip paylaşımlar, diğer haber yayıncılarının da olası hitlerini engelliyor. Bakalım Facebook’un bu sefer ki atağı tık tuzağı haberlerin ve paylaşımların önüne geçmeye yarayacak mı?