09.08.2016 05:10

Facebook’tan İlginç Analiz!

Facebook, yaptığı bir araştırmayla; zaman tünelindeki paylaşımlarına göre kullanıcılarını iki sınıfa ayırdı. İşte Facebook'a göre bu iki grup arasındaki fark!

Facebook yetkilileri, 160 bin kullanıcı hesabı üzerinde yaptığı araştırmaya göre kullanıcılarını “cat people” ve “dog people” şeklinde 2 gruba ayırdı. Kedi ve köpek isimlerinin seçimini, bu pet hayvanlarının toplumdaki davranışlarına göre yaptığı düşünülen Facebook, araştırmayı ilginç görseller ile yayınladı. İşte karşınızda Facebook’a göre cat people ve dog people arasındaki farklar!

Facebook Kullanıcılarını 2 Gruba Ayırdı!

Facebook’un gruplandırdığı bu insan tiplerine kedi sahipleri ve köpek sahipleri demek yanlış olmaz. Çünkü bu sınıflandırmalar genellikle pet hayvanı seçiminde de paralellik gösteriyor. Öyleyse Facebook’un ilginç analizi incelemeye başlayalım!

facebook-analiz

İlk resimde gördüğünüz his tablosuna göre; mutsuz ve yorgunluk hissini fazlasıyla yansıtan kedi sahibi insanların karşısında gurur ve heyecan duygularını paylaşmayı seven köpek sahibi kullanıcılar duruyor.

facebook-analiz-film

İkinci analizde ise bu iki grubun Facebook’ta takip ettikleri diziler filmler analiz edilmiş. Görselden görebileceğiniz gibi kedi sahibi kullanıcıların çoğunluğu Terminatör gibi aksiyon filmleri hayranı iken köpek sahiplerinin büyük kısmı ise The Notebook gibi romantik bir filmin hayranı.

facebook-analiz-kitap

Üçüncü görselimizde Facebook tarafından analiz edilen ise kitap tercihleri. Kedi sahipleri daha çok macera kitaplarına yönelmişken köpek sahipleri ise durağan, romantik kitaplara yönelik paylaşımlarda bulunmuş.

Peki Facebook’un yaptığı bu analizler size uydu mu?