26.07.2016 23:08

Facebook’un 360 Derece Kamerasını Herkes Yapabilecek!

Facebook, 360 derece ekosistemine büyük katkı sağlayabilecek bir adımı bugün attı. İşte Facebook'un 360 derece ekosistemi için attığı o adım ve detayları!

Facebook, sosyal medya platformu olarak başladığı yolcuğuluğuna hızla gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi çözümler sunuyor. Bunun yeni bir örneği de Facebook‘un daha önce projenin tüm detaylarıyla paylaşılması sözünü verdiği 360 derece kamera projesi oldu.
 
 
 

Facebook Surround 360 Derece Kamera

Facebook‘un, üzerinde 14 adet kamerası bulunan ve Surround 360 VR  ismini verdiği projesi Nisan ayında gerçekleştirilen F8 Geliştiriciler Toplantısı’nda Facebook‘un en yeni donanım parçası olarak tanıtılmıştı. Yaz aylarında ise Surround 360 VR‘ın her yönüyle açık kaynak halinde paylaşılacağının sözü verilmişti. Facebook bu sözünü tuttu ve Surround 360 VR‘a ait tasarım ve yazılım noktasında ihtiyaç duyulan bütün teknik bilgilere ait dökümanları GitHub üzerinden paylaştı. Facebook‘un GitHub‘daki ilgili dökümanlarına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Surround 360 VR‘ın Facebook‘un tanıttığı haliyle yapılabilmesi için ise gereken maliyet 30 bin dolar seviyelerinde seyrediyor. Ancak 360 derece kamera projesine ait detayların açık kaynak olarak herkese açılmasıyla birlikte donanım noktasında çeşitli alternatifler üretilerek bu maliyetin çok çok daha aşağılara çekilmesi mümkün kılınıyor.facebook-surround-360

 

Facebook projesinin müdürü Brian Cabral, yaptığı açıklamada proje ile ilgili detayların herkese açık bir şekilde sunulmasıyla 360 derece video ekosistemine katkıda bulunduklarına inandıklarını ve projenin tüm detaylarıyla ilk olarak sunulan bir 360 derece kamera projesi olduğunu söyledi.

Facebook‘un paylaştığı dökümanlarla birlikte Surround 360 VR artık yazılım ve donanım noktasında , farklı modifikasyonlar ve versiyonlarla önümüzdeki süreçte karşımıza çıkabilir. Bakalım 360 derece ekosistemi için diğer dev firmalardan da bu tip adımlar gelecek mi?