21.07.2016 23:54

Facebook’un Drone’u İlk Test Uçuşunu Yaptı!

Facebook çılgın projelerine tam hız devam ediyor. 2 yıl önce mühendisliğine başladığı projeyi deneme aşamasına getiren Facebook, şimdi test uçuşlarını yapıyor!

Facebook, tüm dünyaya İnternet dağıtmak amacıyla yola çıktığı projede yavaş yavaş sona geliyor.

Hatırlarsanız güneş enerjisi ile çalışan drone’dan İnternet erişimi dağıtmayı planlayan Facebook, bu insansız hava aracına Aquila adını vermişti.

İşte Facebook’un Aquila’sının Test Uçuşu!

Videodan da görebileceğiniz gibi Facebook’un drone cihazı bugün itibari ile ilk uçuşuna test amacıyla başladı. Yaptığı drone’larla tüm dünyaya ücretsiz İnternet dağıtmayı hedefleyen Facebook, Aquila’yı son derece az enerji tüketecek şekilde tasarladı.

60.000 feet’de seyredebilen Aquila, aynı zamanda enerji ihtiyacını güneş enerjisinden karşılıyor. Ayrıca Facebook’un yaptığı bu ilginç cihaz toplam 3 adet saç kurutma makinesinin harcadığı enerji kadar enerji harcıyor.

Facebook gibi İnternet erişimi sağlamak isteyen firmalardan birisi de arama motoru devi Google firması. Fakat Google bu İnternet erişimini, Facebook gibi drone’larla değil de alçaktan uçan sıcak balonlarla yapmayı planlıyor.

Unutulmamalı ki bizler ülkemizde İnternet ile tanışalı yıllar geçmiş olmasına rağmen bazı bölgelerde İnternet erişimi henüz bu kadar yayılabilmiş değil. Facebook’un açıklamasına göre toplam 1.6 milyar insanın yaşadığı alanda mobil İnternete erişilemiyor.