03.09.2017 11:46

Fikir Kelimesinin Eş Anlamlısı, Fikir Eş Anlamı Nedir?

Fikirler yaşamımızı, dünyayı, sosyal hayatımızı, eğitim veya iş hayatımızı etkileyen ve düşünme yeteneğimizin ürünleridir. Fikir sözcüğü birden fazla anlamda kullanılabilir.

Öncelikle fikir kelimesi düşünceyi ifade etmek için kullandığımız bir tanımdır. Fikir veya düşünceler yaşam deneyimlerimizden, şeyler arasındaki ilişki kurma yeteneğimizden ortaya çıkabilir. İnsan olarak bir konuda düşünce üretebiliriz. Bir konu hakkında zihnimizin yaptığı yorumları da fikir olarak adlandırabiliriz.

“Tartıştığımız konuyla ilgili yeni bir fikrim vardı.”

“Fikrimi söylemek için biraz erken olduğuna karar verdim.”

“Daha etkili fikirler bulmalıyız dedi.”

Fikir kelimesini yaşamımızda bir düşünceyi ifade etmek için kullandığımız gibi düşünme yetimizi ifade etmek için de kullanırız. Geliştirilen yeni fikirleri veya buluşları da düşünce sözcüğü ile ifade etmemiz mümkündür.

“Yepyeni bir fikir üreterek tıp alanında büyük gelişmelere öncülük etti.”

“Matematik alanında geliştirdiği bu fikirle bir çığır açtı.”

“Aklıma güze bir fikir geldi.”

Görüldüğü gibi fikir kelimesiyle farklı şeyleri kastedebiliriz. Bu kelimenin farklı bir kullanımıysa bir kişi veya kişilerin görüşünü ifade etmektir. Dile getirilen görüşleri fikir ile eş anlamlı olarak kullanabiliriz.

“Yeni ders çalışma programımızla ilgili fikrini öğrenmek isteriz.”

“Onların fikriyle bizimki pek uyuşmuyordu.”

Fikir kelimesi, anlayış veya kuruntu gibi birçok şeyi daha iyi anlatmak için kullandığımız bir araçtır. Hatta fikri rey anlamında bile kullanmaktayız. Siz de bu kelimeyle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilir, Türk Dil Kurumu’na göre eş ve zıt anlamlılarını kolayca öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.

Öğrencilere ve yeni kelimeler tanımak isteyen tüm internet kullanıcılarına keyifli bir öğretim aracı sunan http://fikir.anlamlisi.org/ adresinde istediğiniz kelimeyi hemen araştırabilirsiniz. Arama kutusuna fikir gibi merak ettiğiniz kelimeyi girin ve kısa sürede anlamlarına ve örnek cümlelere kolayca ulaşın.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: