23.08.2016 15:06

Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 4 Karşılaştırması

Samsung'un phabletleri Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 4 karşılaştırmasında cihazların farklarına bakacağız. İşte Galaxy Note 7'nin Galaxy Note 4'den farkları!

note-7,note 4,karşılaştırma

Samsung, Note serisi phablet modelleri ile birçok büyük telefon seven akıllı telefon meraklısına uygun fiyatlı ve işlevsel açıdan birçok cihazdan daha iyi cihazlar sunuyor. Hâl böyle olunca bize de Samsung’un popüler phablet modellerini yan yana getirmek, yani karşılaştırmak kalıyor. Galaxy Note 7 ve Note 4 karşılaştırması yazımızda iki cihazın birbirinden farklarına değindik.

Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 4 Arasındaki Farklar Neler?

Ekran boyutu

Her iki cihazın da ekran boyutu 5.7 inç. Bu konuda birbirlerinden bir farkları yok. Fakat Galaxy Note 7‘nin ince kenar çizgileri nedeniyle Galaxy Note 7 size daha geniş bir ekrana sahipmişsiniz hissi veriyor.

Ağırlık

Galaxy Note 7, 169 gram iken Galaxy Note 4, 176 gram ile daha ağır. Fakat bu ağırlık farkı el ile fark edilemeyecek kadar düşük.

Kamera

note 7 arkası, kamera

Galaxy Note 7‘nin kamera çözünürlüğü 12 MP iken Galaxy Note 4‘te bu sayı 16 MP olarak geliyor. Fakat kamera çözünürlüğünün görüntü kalitesi anlamına gelmediğini, Galaxy Note 7‘nin Galaxy Note 4‘e kıyasla daha iyi fotoğraf çektiğini söyleyelim. Aynı zamanda her iki cihaz da 4K video kayıt yapabiliyor.

Depolama

Galaxy Note 4, 32 GB depolama sunarken Galaxy Note 7, 64 GB ile küçük kardeşini ikiye katlıyor.

RAM (Bellek)

RAM miktarında Galaxy Note 7 karşımıza 4 GB ile çıkarken bu rakam Galaxy Note 4‘de 3 GB olarak karşımıza çıkıyor.

İşlemci

Her iki cihazda da sekiz çekirdek işlemci kullanılıyor, fakat saat frekansları aynı değil. Galaxy Note 4‘ün işlemcisi 1.9 GHz saat hızında çalışırken Galaxy Note 7‘de bu değer 2.3 GHz‘e çıkıyor.

Android Sürümü

Galaxy Note 7Android 6.0.1 Marshmallow ile geliyor ve yakında Anroid 7.0 Nougat güncellemesini alacak. Galaxy Note 4 ise Android 4.4.4 KitKat ile geliyor ve Android 6.0 Marshmallow güncellemesini aldı. Anroid 7.0 Nougat alıp almayacağı bilinmiyor.

Ekran Çözünürlüğü

Çözünürlük konusunda iki cihazın da birbirinden farkı yok. Her iki cihazda da 1440×2560 Quad HD ekran kullanılıyor.

Batarya

Söz sırası batarya’lara geldiğinde iki cihaz arasında çok fazla bir fark olmasa da yine Galaxy Note 7 üstün. Galaxy Note 7‘de 3500 mAh, Galaxy Note 4‘de ise 3220 mAh batarya kullanılmış.

Fiyat

Söz konusu fiyatlardan söz etmeye gelince Galaxy Note 7‘nin küçük kardeşi karşısında hiç şansı kalmıyor. Galaxy Note 7 yeni çıkış yaptığı için şu anki ortalama güncel fiyatı 3.450 TL. Galaxy Note 4 ise 1.600 TL‘ye piyasada bulunabiliyor. Söz sırası sizde. Siz olsanız hangi cihazı tercih ederdiniz.

Kategoriler: Karşılaştırma