24.08.2016 14:45

Galaxy Note 7 ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

Samsung'un yeni phableti Galaxy Note 7 ile Apple'ın iPhone 6s Plus'ını karşılaştırıyoruz. İşte Galaxy Note 7 ve iPhone 6s Plus arasındaki farklar!

galaxy note 7 iphone 6s plus karşılaştırma

Phablet, yani tabletten küçük, standart telefon boyutlarından büyük telefonlar konusunda Apple’ın pazarda lider olamadığını söylememiz gerek. Samsung, Galaxy Note serisi ile pazara daha hakim bir marka. Özellikle S Pen ve TouchWiz arayüzünün sağladığı imkanlar sayesinde çok daha iyi bir phablet deneyimi sunuyor. Tabii eksik yanları da yok değil. Bu karşılaştırma yazımızda iPhone 6s Plus ve Galaxy Note 7 arasındaki farklara bakarak bakarak kimin eksi kimin artı yönleri varsa hepsini ortaya koyacağız.

iPhone 6s Plus ve Galaxy Note 7 Arasındaki Farklar

Ekran Boyutu

iPhone 6s Plus, 5.5 inç ekran boyutu ile geliyor. Galaxy Note 7 ise 5.7 inç ile daha geniş bir ekrana sahip. Edge kenarları sayesinde ekran gövde oranını da arttıran Note 7, çok daha geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Ağırlık

Galaxy Note 7, 169 gram ağırlığı ile 192 gram olan iPhone 6s Plus‘tan çok çok daha hafif. iPhone 6s Plus‘ın elle fark edilebilecek kadar yüksek olan bu ağırlığı telefonun kullanımını zorlaştırabilir. Özellikle büyük bir telefon olmasından ötürü ağırlık kullanım rahatlığı açısından çok önemli.

Kamera

Hem Galaxy Note 7, hem de iPhone 6s Plus 12 MP kamera ile geliyor. Fakat bu demek değildir ki iki cihaz da aynı kalitede fotoğraf çekiyor. Gece ve gündüz çekimlerinin karşılaştırılması ile bu konuda iyi olan cihaza karar verilebilir.

Ayrıca her iki cihaz da 2160p Ultra HD 4K video kaydı yapabilme becerisine sahip.

Depolama

galaxy note 7 iphone 6s plus, depolama, karşılaştırmaGalaxy Note 7, 64 GB depolama sunuyor. iPhone 6s Plus ise 16/64/128 GB gibi farklı depolama seçenekleri ile farklı fiyatlara piyasada bulunabiliyor.

RAM (Bellek)

RAM konusunda Android ile çalışan Note 7, 4 GB ile 2 GB RAM’e sahip iPhone 6s Plus‘a karşı önce olsa da iOS işletim sisteminin Android kadar yüksek RAM ihtiyacı olmadığını belirtelim.

İşlemci

iPhone 6s Plus, 1.84 GHz saat hızında çalışan 2 çekirdek işlemci ile geliyor. Galaxy Note 7 ise 2.3 GHz saat hızında çalışan 8 çekirdek işlemcisi ile daha performanslı.

İşletim Sistemi

android 6.0 marshmallow ios 9

Android 6.0.1 Marshmallow ile gelen Galaxy Note 7 ve iOS 9 ile gelen iPhone 6s Plus kendi işletim sistemlerinin en güncel sürümlerini alacaklar. Fakat Android ile çalışan Galaxy Note 7, iOS işletim sistemine göre çok daha işlevsel.

Ekran Çözünürlüğü

iPhone 6s Plus, 1080×1920 Full HD ekran ile gelirken, Galaxy Note 7 1440×2560 Quad HD ekran ile daha keskin görüntüler sunuyor.

Batarya

iPhone 6s Plus, kullanıcılarına 2915 mAh batarya sunuyor. Galaxy Note 7 ise çok daha yüksek olan 3500 mAh batarya ile geliyor. Böylelikle Galaxy Note 7 kullanıcılarına çok daha uzun kullanım süresi sunuyor.

Ekran

amoled ips lcd farkıSuper AMOLED ekran teknolojisini kullanan Galaxy Note 7 gün ışığında daha iyi performans sunarken, IPS LCD ekran teknolojisini kullanan iPhone 6s Plus kapalı alanlarda çok daha yüksek renk doğruluğu sunuyor.

Kategoriler: Karşılaştırma