07.04.2016 12:00

Geleceğin Meslekleri Neler?

Geleceğin mesleklerinin ne olacağı çok merak ediliyor. Bu merakı gidermek için en gözde 7 geleceğin mesleğini sizler için listeledik! İşte geleceğin meslekleri!

Gelecekte en çok hangi mesleklere ihtiyaç duyulacağı çok merak ediliyor. Günümüzde, gelişen teknoloji mesleklere de etkisini gösteriyor. Artık, birçok meslek rafa kalktı. Teknoloji ile insan gücüne olan ihtiyaç azalıyor. Peki, geleceğin meslekleri nelerdir? İşte geleceğin gözde meslekleri için hazırladığımız liste!

Havacılık ve Turizm

ucak

Günümüzde ulaşım için çoğunlukla hava yolları tercih ediliyor. Diğerlerine oranla daha kısa sürmesi ve daha konforlu olması, insanların ulaşım için yönünü hava yollarına çevirmesine neden oluyor.Nüfusun artmasının ise diğer her şeye etki edeceği gibi, ulaşıma da etki edeceği biliniyor. Nüfusun artması ile hava yollarında da yeni projelerin hazırlanacağı düşünülüyor.Tam da bu noktada, havacılığın ileriki yıllarda, en çok ihtiyaç duyulan meslek alanları içerisinde olacağı söyleniyor. Özellikle son yıllarda turizm alanında yükseliş gösteren gastronomi ve mutfak sanatları gibi alanların, önemini yitirmeyeceği belirtiliyor.Dünya gelişmeye devam ettikçe, bu alanlara da ihtiyaç artacak gibi görünüyor ve bütün bunlar da havacılık ve turizm alanlarını geleceğin meslekleri listesine yazdırmayı başarıyor.

Enerji

-

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak mesleklerden birinin de Enerji Sistemleri Mühendisliği olduğunu belirtiyor. Bilim adamlarının, alternatif enerji kaynakları arayışının bu meslek dalının daha da çok ilgi görmesine sebep olacağı düşünülüyor.Genetik mühendisliği, biyomedikal mühendisliği, mekatronik mühendisliği ve yazılım mühendisliği gibi mesleklerin geleceğin meslekleri arasında olacağı söyleniyor.

Bilişim Teknolojileri

bilisim_teknolojileri

Teknolojinin gelişmesi beraberinde, hizmete ve teknolojiye dayalı mesleklere gelecekte daha da önem verileceği söyleniyor. Bu hususta, bilişimteknolojilerine de duyulanihtiyaç günden güne artıyor. Gelecekte revaçta tutulan meslek dallarından birinin de bilişim teknolojileri olacağı belirtiliyor.

İnşaat ve Lojistik

insaat

Nüfusun artması ve teknolojinin ilerlemesi inşaat sektöründe de etkisini gösterecek.İnşaat sektörüne olan ihtiyacın, gelecekte daha da artacağı söyleniyor.Bu durum, lojistik alanına da ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Gelecekte, lojistik ve inşaat alanları önemini yitirmeyecek. İnşaat ve lojistik alanları da geleceğin mesleklerinden birini oluşturacak.

Sağlık

Team of doctors.

Team of doctors.

Her geçen gün yeni bir grip, hastalık ya da kanser ortaya çıkıyor.Bu da, sağlık sektörü şimdiki önemini gelecek yıllarda da koruyacak, hatta sağlığa duyulan ihtiyaç daha da artacak demek oluyor. Sağlık alanlarındaki mesleklerin, gelecekte de son derece büyük bir öneme sahip olacağı düşünülüyor. Sağlık dalları, geleceğin meslekleri arasında yerini alıyor.

Fotoniks

fotoniks

Fotoniks, birçok insanın hiç duymadığı kavramlar arasında. Ancak, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden fotoniksin geleceğin en gözde meslekleri arasında olacağını belirtiyor.Peki, fotoniks ne anlama geliyor? Genetik mühendisliği, optik ve elektroniğin birleşimi olarak “Fotoniks” gelecekte çok büyük ilgi görecek meslekler arasında.

Hukuk ve Psikoloji

hukuk

Her ne olursa olsun, bazı meslek alanları önemini yitirmeyecek gibi görünüyor. Bunların başında ise, hukuk ve psikoloji yer alıyor. Uzmanlar, inşaat, hukuk, sağlık ve psikoloji alanlarının gelecekte de yerini koruyacağını hatta daha da önem kazanacağını söylüyor.

Kategoriler: Liste