29.06.2016 19:00

Google Bizi İzliyor!

Google teknoloji devinin bizi izlediği, an ve an ne yaptığımızı ve internette ki bütün geçmişimizi sakladığı ortaya çıktı. İşte detaylar.

Alexa verilerine göre dünyada en çok tıklanan site olan Google Arama motoru kendi yaptığı eklentiler ve programlar ile bizi izlemeye başladı. Şuanda internet kullanıcılarının tamamı Google‘a muhtaç durumda. İnternette bir bilgi arayacağımız zaman mecburen Google‘i kullanıyoruz ve genel olarak tarayıcımızda Google Chrome oluyor. Dünya üzerinde ki akıllı telefonların büyük çoğunluğu Android İşletim sistemine sahip ve bu işletim sisteminin sahibide Google’dan başkası değil. Gmail, Google Fotoğraflar gibi uygulamalarda kullanıyorsanız tamamen internet dünyanız Google‘nin kontrolü altına geçmiş durumda.

Google Nerede Olduğunuzu Biliyor

Google‘nin bizi izlemesi güvenlik açısından sıkıntı olacağı anlamına gelmiyor gibi görülebilir ve teknoloji devi Google’da konu hakkında gizlilik açıklaması yapıyor peki bu ne kadar doğru? Eğer Google Chrome tarayıcısı kullanıyor veya Google Arama motoru kullanıyorsanız o an konumunuzun nerde olduğu bilindiği gibi yaptığınız aramalar, internet geçmişiniz, izlediğiniz videolar, videolarda durma oranınız, baktığınız resimler vb. gibi her şey biliniyor demektir. Google‘nin sahibi olduğu Android İşletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa yine konumunuz Google tarafından an ve an takip ediliyor demektir. Bunun yanı sıra mail için Gmail kullanıyor ve cihazınızda Galeri (Fotoğraf Albümü) özelliği yoksa Android Marketten indirmiş olduğunuz Google Fotoğraflar uygulamasını kullanıyorsanız o zaman fotoğraflarınızın dahi Google tarafından takip edilmesine maruz kalabilirsiniz. Google büyük ve sevilen bir teknoloji devi olsa da yaptığı bu tarz çalışmalar ile herkesin elini konulunu bağlamış durumda ve internette Google’a muhtaç olduğumuz için yapabileceğimiz bir şeyde yok.