10.08.2016 05:47

Google Chrome, Flash Siteleri Engellemeye Başladı!

Google Chrome’un flash desteğini keseceği düşünülürken yeni gelen bir bilgi şok etkisi yarattı. Google Chrome, yeni sürümünde flash siteleri engelleyecek!

Uzun süredir internet ortamından kazınmaya çalışılan Flash efsanesi yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Önce mobil cihazların Flash desteğini kesmesi daha sonra da gelen çeşitli haberler gösteriyor ki Flash kodlar ve dosyalar barındıran Flash’lı site dediğimiz siteler tarih olacak! İşte bunu düşünmemizin bir sebebi de en çok kullanılan tarayıcılardan olan Google Chrome’un, yeni sürümünde bulunan bir yeniliğin Flash barındıran siteleri engelleyeceğinin düşünülmesi.

Google Chrome Flash’lı Siteleri Engelleyecek!

flash-google-chrome-engeli

İşlemciyi gereksiz yere yorduğu, serverları gereksiz yere şişirdiği düşünülen Flash uygulamaların yerini HTML5 kod yapısı ve jQuery gibi kodlamalar alıyor. Aynı zamanda batarya dostu, sayfa hızı gibi konularda Flash’tan çok daha iyi olan bu kod yapıları sayesinde internetin daha hızlı geliştiği de herkes tarafından bilinen bir gerçek. İşte bu değişime ön ayak olmak isteyen Google, Chrome uygulamasının 53.sürümünü Flash barındıran siteleri, kodları ve reklamları engelleyecek.

Flash’ın ortadan kalkması ile yerini büyük ölçüde HTML5 kod yapısının dolduracağı düşünülürken aklımıza şu atasözü geliyor. Umarız ki gelen gideni aratmaz!