26.03.2016 23:00

Google, Kullanıcıları Hakkındaki Her Şeyi Kayıt Ediyor

Google, internet kullanıcılarının hiç şüphesiz en önemli yardımcılarından biri. Özellikle de her alanda sağladığı servis hizmetleri ile birçok imkan ve kolaylık sunuyor.

Google, internet kullanıcılarının hiç şüphesiz en önemli yardımcılarından biri. Özellikle de her alanda sağladığı servis hizmetleri ile birçok imkan ve kolaylık sunuyor. Peki sizce Google bu kadar ücretsiz servisi sunmak karşılığında ne elde ediyor?

Google sizin hakkınızdaki her şeyi daha sonra kullanmak için kaydediyor

Öncelikle Google servisleri içerisinde en fazla kullandığınız servisin arama motoru olduğu çok yüksek bir ihtimaldir. Ve Google sizin arattığınız hiçbir şeyi silmiyor ve hafızasında tutuyor. Siz gizli sekmede arasanız dahi tüm aramalarınız kayıt altında. Bunun nedeni ise sizin karşınıza sizin aradığınız şeylerin reklamını getirmektir.

Sadece Gmail hesaplarınızın açık olması Google’un sizin konum olarak nerde olduğunuzu bilmesi için yeterlidir. Ve Google bunları da kayıt altında tutar. Yani geçmişte Gmail hesabınız açık iken gittiğiniz her yer Google Map aracılığı ile tespit edilir. Google hesabının açık olduğu her an izlendiğinizi bilin.

Google, Gmail ile yapmış olduğunuz tüm mail trafiğini ve konuşmaları da kayıt altında tutar. Size gelen maillerin kimden geldiği, ne zaman geldiği, hangi sıklıkla geldiği, hatta mailerin içeriği gibi tüm bilgiler Google tarafından kayıt altına alınır.

Eğer Google Wallet özelliğini kullanıyorsanız, Google sizin ne sıklıkla harcama yaptığınızı, yaptığınız harcamaların hangi sektörde yaptığınızı, ne kadar para harcadığınızı, satın aldığınız ürünlerin içeriğine kadar her şey yine Google tarafından kayıt altına alınır. Kayıt altına alınan bilgilerin tüm dünya çapında yapıldığını düşünürseniz, Google sahip olduğu tüm bilgiler ile ne kadar büyük bir dataya sahip olduğunu kestirebilirsiniz.