27.08.2016 11:06

Google Nexus 4’e Android Nougat Yüklendi

Bir dönemin popüler cihazı, artık eskiyen Google Nexus 4'te Android 7 kullanmak mümkün olur mu? Bu soruya cevap verildi ve Nexus 4'e Android Nougat yüklendi.

Birkaç gün önce, Android 7.0 Nougat‘ın Google Nexus 5 modeline de yüklenebildiği ortaya çıkmıştı. Tabii ki bu resmi yollarla gerçekleşmiyordu ama bilindiği gibi artık eskimeye yüz tutan telefon yeni güncelleme almıyordu. Dolayısıyla iş kullanıcılara kalmıştı ve gerçekleştirildi de.

Android hack toplulukları ise her zamanki gibi ‘fantastik’ çalışmalarını ve deneylerini sürdürürken, başka fikirlerle ortaya çıktılar. Bu sefer daha sıradışı bir işlem gerçekleştirerek, Google Nexus 4‘ü Android Nougat ile çalıştırmayı başardılar. Üstelik bu telefonun 2012 yılında satışa çıktığını düşünürsek, yaptıkları iş hiç de kolay olmamalı.

Google Nexus 4’e Nasıl Android Nougat Yüklendi?

XDA-Developers sitesindeki azimli kullanıcılar, bir kez daha eski bir telefonu Android Nougat ile çalıştırma başarısını gösterirken, Google Nexus 4‘te Qualcomm Snapdragon S4 pro işlemci çipseti, 2 GB sanal bellek ve 2100 mAh batarya var. Yani Google Nexus 4, bugünün amiral gemisi modelleriyle kıyaslanınca son derece ‘antika’ kalıyor. Buna rağmen, çıktığı dönem gerçekten başarılıydı ve bugün bile Android Nougat ile çalışabilmesi takdire şayan.

Nexus 5‘e dönersek, onun yüklemesi ise pek basit bir iş olmadı. Aslında epey zor oldu çünkü kullanıcılar Android Nougat’ı yükleyince, sık sık çökmeler oldu, NFC, ivmeölçer ve GPS gibi fonksiyonlar çalışmaz hale geldi. Wi-Fi, Bluetooth özelliklerinde ise sorun yaşanmadı.

Buna rağmen, Google Nexus 4 daha stabil vaziyette çalıştı ve hala bu telefonu kullananlara umut verdi. Yani şu durumda bir Google Nexus 4 sahibiyseniz, siz bile resmi olmayan yollarla telefonunuza Android Nougat yükleyerek kullanabilirsiniz.