24.11.2016 00:40

Google, Öğretmenler Günü İçin Doodle Yaptı

Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü için yeni bir Doodle yayınladı. İşte Google’ın yeni Doodle’ına konu olan öğretmenler gününün hikayesi ve tarihi!

Ülkemizde her yıl 24 Kasım’da kutlanan Öğretmenler Günü, Google tarafından Doodle yapılarak kutlandı. 24 Kasım 1928 tarihinde Milli Mektepler tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmen kabul edilmesinden bu yana kutlanan Öğretmenler Günü, bu sene Google’ın da dikkatinden kaçmadı. İşte ülkeden ülkeye kutlanış tarihi değişen Öğretmenler Günü hakkında daha detaylı bilgiler!

Google’dan Öğretmenler Günü Sürprizi

ogretmenler-gunu-doodle

Birçok ülkede farklı tarihlerde kutlanan Öğretmenler Günü için Google, Türkiye tarihi için yeni bir doodle yayınladı. Peki Öğretmenler Günü diğer ülkelerde hangi günlerde kutlanıyor hiç merak ettiniz mi? Gelin birlikte inceleyelim!

Hindistan’da Öğretmenler Günü

ogretmenler-gunu-google

Ülkemizden farklı olarak Hindistan’da Öğretmenler Günü 5 Eylül’de kutlanıyor. Eski devlet başkanı ve aynı zamanda öğretmen olan Dr.Radhakrishnan’ın doğum günü olan bu tarih Hindistan’da büyük şenlikler ile kutlanıyor.

İran’da Öğretmenler Günü Tarihi

İran’da da yine din bilgini ve filozof olan Murtaza Mutahhari isimli bilim insanının ölüm tarihi olan 2 Mayıs günü Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

Peru’da Öğretmenler Günü Ne Zaman Kutlanıyor

1953 tarihinden bu yana Peru’da resmi olarak her 6 Temmuz, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.