13.02.2016 15:58

Google, Picasa’yı Kapatıyor

Picasa kullanıcılarını üzecek haber! Google sevilen fotoğraf depolama servisi Picasa'yı kapatacağını duyurdu. Bakalım Picasa'nın yerini hangi servisi alacak.

Google yayınladığı bir blog yazısı ile bu ilkbahardan itibaren Picasa fotoğraf depolama servisini desteklemeyi bırakacağını açıkladı. Bir zamanlar oldukça popüler olan bu uygulama ile bilgisayardaki fotoğraflar hızlı bir şekilde bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve başkalarıyla paylaşılabiliyor. Mart ayından itibaren Picasa masaüstü uygulaması ve Mayıs ayından itibaren de Picasa web albümleri düzenlenebilir olmaktan çıkacak.

Picasa İçin Alternatif Ne Olacak?

Google tabii ki Picasa’nın yerine yine kendi uygulaması olan Google Fotoğraflar’ın kullanılmasını alternatif olarak gösteriyor ve Picasa hesabı olan kullanıcılarına Google Fotoğraflar’a giriş yaparak fotoğrafları üzerinde değişiklik yapabileceklerini ve fotoğrafları paylaşabileceklerini söylüyor. Ancak Google Fotoğraflar’ı kullanmak istemeyenler için Picasa albümleri internette kalmaya devam edecek ve bu fotoğraflar indirmek için ve silmek için erişilebilir olacak.

2004 yılında Picasa’yı açıklanmayan bir fiyata satın alan Google’ın o zamanki amacı Yahoo ve Microsoft’un MSN sitelerine karşı rekabet etmekti. Bir sonraki yıl Yahoo hala kullanılan uygulaması Flickr’i satın almıştı. Ancak Yahoo’nun Flickr’in diğer fotoğraf depolama servisleri ile rekabet edebilmesini sağlamak için son yıllarda daha fazla çaba göstermesi gerekmişti.