Google, Picasa’yı Kapatıyor

Picasa kullanıcılarını üzecek haber! Google sevilen fotoğraf depolama servisi Picasa'yı kapatacağını duyurdu. Bakalım Picasa'nın yerini hangi servisi alacak.

Google yayınladığı bir blog yazısı ile bu ilkbahardan itibaren Picasa fotoğraf depolama servisini desteklemeyi bırakacağını açıkladı. Bir zamanlar oldukça popüler olan bu uygulama ile bilgisayardaki fotoğraflar hızlı bir şekilde bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve başkalarıyla paylaşılabiliyor. Mart ayından itibaren Picasa masaüstü uygulaması ve Mayıs ayından itibaren de Picasa web albümleri düzenlenebilir olmaktan çıkacak.

Picasa İçin Alternatif Ne Olacak?

Google tabii ki Picasa’nın yerine yine kendi uygulaması olan Google Fotoğraflar’ın kullanılmasını alternatif olarak gösteriyor ve Picasa hesabı olan kullanıcılarına Google Fotoğraflar’a giriş yaparak fotoğrafları üzerinde değişiklik yapabileceklerini ve fotoğrafları paylaşabileceklerini söylüyor. Ancak Google Fotoğraflar’ı kullanmak istemeyenler için Picasa albümleri internette kalmaya devam edecek ve bu fotoğraflar indirmek için ve silmek için erişilebilir olacak.

2004 yılında Picasa’yı açıklanmayan bir fiyata satın alan Google’ın o zamanki amacı Yahoo ve Microsoft’un MSN sitelerine karşı rekabet etmekti. Bir sonraki yıl Yahoo hala kullanılan uygulaması Flickr’i satın almıştı. Ancak Yahoo’nun Flickr’in diğer fotoğraf depolama servisleri ile rekabet edebilmesini sağlamak için son yıllarda daha fazla çaba göstermesi gerekmişti.

 • Okan

  Bulut depolama projeleri ortaya çıktıktan sonra açıkçası Picasa’ nın pek bir numarası kalmadı. Yandex, Google Drive vs. kullanmak bana daha işlevsel geliyor.

 • Ferhat

  Picassa da insanlar sadece fotoğraflarını tutmuyordu. Bir çok video yada dizi film paylaşımlarıda yapılıyordu. E şimdi bu kadar datanın hepsi silinmeyecektir herhalde.

 • Furkan Çelebi

  Çok başarılı bir programdı eskiden çoğu zaman kullanırdım sonra photoshop kullanmaya başladım bıraktım onu fakat teknik bilgisi az olanlar için biçilmiş bir programdı inşallah daha iyisini çıkartırlar.

 • zehra

  Picasa en çok kullandığım hizmetler arasındaydı özellikle depolama alanında iyiydi, biz fotoğrafçılar için kötü bir haber olmuş…

 • Mustafa

  Picasa depolama alanı dışında pek de kullandığım bir şey değildi ama artık depolama olarak farklı hizmetler de çıktı zaten gerek kalmadı Picasa’ya

 • Bir efsane daha tarih sayfalarında yerini aldı. Zamanında çok ekmeğini yedik Picasa’ nın başımız sağolsun 🙂