28.06.2016 03:21

Google, Tekstil Sektörüne Giriyor!

İnternet dünyasının devi Google, bu defa da tekstil sektörüne adım atmak istiyor. İşte Google’nin tekstil sektörüne getirmek istediği akıllı kıyafet yeniliği!

Google, Jacquard Projesi ile akıllı giysiler tasarlamak istiyor. İş hayatına arama motoru olarak adım atan Google son zamanlarda iş güvenliğini sağlamak adına interaktif giysiler ile ilgili projeler yapıyor. Bu kapsamda akıllı giysiler üretebilmek için Cintas firması ile ortaklık yoluna giden Google, Jacquard Projesi kapsamında sağlık sektörüne yönelik çalışmalar yaptıklarını duyurdu.

Google’nin akıllı kıyafetler üzerine yaptığı çalışmalarda en çok öne çıkan gelişme ise bu akıllı kıyafetleri oluştururken Wireless teknolojisinden yararlanmak istemesi. Bu sayede üretilecek olan cihazlar kıyafetler üzerinde rahatsızlık vermeden çalışabilecekler.

Google Akıllı Giysiler Projesi İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Google’ın akıllı kıyafetler projesi ile ilk kez bu yıl Mayıs ayında karşılaştık. Jacquard Projesi‘nin bağlı olduğu ATAP grubu (Google Gelişmiş Teknoloji ve Projeler Grubu) Mayıs ayında kot pantolonlardan tanıdığımız Levi’s firması ile ortaklaşa çalışarak ürettikleri akıllı giysiyi tanıttılar. Ürettikleri akıllı kıyafet konsepti, bisiklet kullanıcılarına yönelik hazırlanmış bir ceketten oluşuyordu.

Bahsi geçen akıllı ceketin tanıtım filmini aşağıdan izleyebilirsiniz: