13.12.2016 00:14

Google, Türkan Saylan için Doodle Yaptı! Peki Türkan Saylan Kimdir?

Google, Türkan Saylan'ın 81. doğum gününe özel Doodle hazırladı. İşte Google'ın Doodle'ı ve Türkan Saylan ile ilgili merak edilen diğer detaylar!

Google, önemli gördüğü özel gün ve önemli olaylar için logosunu bir günlüğüne değiştirmeye devam ediyor. Google’ın bugün ise Doodle’ına geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Türkan Saylan’ı taşıdı. Peki Türkan Saylan neden Doodle oldu? Türkan Saylan 13 Aralık 1935 tarihinde İstanbul’da doğdu. Türkan Saylan’ın 81.Doğum Günü ise bugün yani 13 Aralık 2016.

Türkan Saylan Kimdir?

turkan-saylan-siyah-beyaz

Türkan Saylan, tıp doktoru, akademisyen, yazar ve eğitimci olarak yaşamanı sürdürmüştü. Türkan Saylan ayrıca amacı “Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacıyla, kazanılmış hakların korunup geliştirilmesi ilkesini gütmek” olan ve 1989 yılında İstanbul’da kurulan bir sivil toplum kuruluşu olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD)’nin de kurucuları arasında yer alıyor. Ayrıca Türkan Saylan, bu derneği uzun yıllar boyunca Genel Başkanlığı görevini de yürütmüştü.

Türkan Saylan’ın da kurucularından biri olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği; Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Kültür Bakanlığı gibi birçok kurumla işbirliği içerisinde günümüzde de çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Birçok ödüle de layık görülen Türkan Saylan, 18 Mayıs 2009 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmişti.