23.12.2015 19:28

Google ve Ford Arasında Dev Anlaşma!

Bir yanda Amerika'nın teknoloji devi Google, diğer yanda Amerika'nın otomobil devi Ford. Peki bu devleri birleştiren olay ne? Detaylar haberimizde!

Gelen haberlere göre, Ford ve Google, sürücüsüz bir araç üretmek için kolları sıvadı ve bir anlaşmaya vardı. Yahoo Autos ise Ford‘un anlaşmayı kamuoyuna CES 2016‘da duyuracağını açıkladı.  Açıklamalara göre kapsamlı bir proje olacağından dolayı projeyi, Google ve Ford bağımsız bir şekilde projeyi yürütecek. Bunun yanı sıra anlaşmaya göre Google aynı zamanda başka otomobil firmaları ile de çalışabilecek. 2020 yılı için kolları sıvayan iki dev firma söz konusu araçları 2020 yılından itibaren trafiğe çıkarmayı planlanıyor.

google-sürücüsüz-araba

 

Google sürücüsüz araç alanında bir hayli ilerleme gösterdi,  Kaliforniya ve Teksas sokaklarında 53 adet sürücüsüz aracını test ediyor ve bu zamana kadar yaklaşık 2 milyon kilometre yol katetti. Bu ilerlemeler devam ederken Ford gibi köklü ve popüler bir marka ile anlaşmanın, sürücüsüz araç teknolojisine olan ilgiyi fazlasıyla arttıracağını söyleyebiliriz.

Öte yandan Google sürekli bu araçların sensörlerini ve yazılımlarını daha çok geliştirmeyi hatta mükemmelleştirmeyi hedefliyor. 2020 yılında trafiğe çıkarılması beklenen araçları bizde çok merak ediyor ve gelişmelerini takip ediyoruz. Umarız ki bu ilerlemeler ülkemizde de sağlanır ve biz de sürücüsüz araçlarımızı üretme yolunda büyük adımlar atarız.