15.06.2016 18:22

Google’a Erişim Yasağı!

Türkiye, bugün saat 15.00 itibari ile Google’a erişim sağlayamadı. İnternet kullanıcıları tepkilerini ortaya koyarken konuyla ilgili açıklama TİB’ten geldi.

Yaklaşık 20 yıllık süreç içerisinde yazılımları ve teknolojileri ile küresel anlamda internetin yeni bir boyut kazanması sürecinde önemli bir pay sahibi olan Google, şu sıralar ülke politikalarının kararları ve erişim yasakları ile mücadele etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Portekiz’de Google’a erişimin yasaklanması ile birlikte bugün Türkiye kullanıcıları da aynı sorunu yaşadılar. Bu kapsamda Türk Telekom aboneleri 2 saatlik bir süreç içerisinde binlerce şikayette bulundular. Detaylar haberimizde.

Google Erişim Neden Engellendi?

Dünyanın en büyük arama motoru olmakla birlikte platformlar arasında da en büyük bilgi teknolojileri firması olan Google’a bugün 15.00 itibariyle Türk kullanıcılar erişmekte zorluk çekmeye başladı. Türk Telekom kullanıcıları saat 18.12 itibari ile hala sorun yaşadığını ifade ederken, erişim yasağı ile ilgili gerekli açıklama Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı’ndan (TİB) geldi. Bakanlık teknik bir inceleme yapıldığını ve hukuki değerlendirmeler sonucundan webcache.googleusercontent.com’a olan erişimin 15/06/2016 tarihli 490.05.01.2016-84747 karar ile kapatıldığını belirtti.

Google‘ın yanı sıra Facebook, Twitter gibi yurtdışı kaynaklı internet sitelerine de erişimde sıkıntı yaşanırken saat 18.40 itibariyle internet sitelerine rahatlıkla erişim sağlanabildi.