17.06.2016 00:15

Google’dan Adile Naşit Doodle’ı!

Ünlü arama motoru Google, bugünkü Doodle'ında Adile Naşit'i andı. Peki Adile Naşit neden Doodle oldu? İşte Adile Naşit için hazırlanan Doodle ve detaylar!

Google özel ve anlamlı günlere konu olan olay ve kişileri Doodle’ına taşımaya devam ediyor. Google bugün bir sürpriz yaparak Türk sinemasının unutulmazlarından Adile Naşit için bir Doodle hazırladı. 17 Haziran 1930 yılında doğan Adile Naşit, Google’ın bugünkü Doodle’ına taşınarak bir kez daha anılmış oldu.

Adile Naşit Kimdir?

Gerçek adı Adela Özcan olan Adile Naşit, 17 Hairan 1930 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Babasının vefatının ardından okulunu bırakarak tiyatroya 14 yaşında başlayan Adile Naşit, uzun yıllar boyunca birçok tiyatro oyununda sevenlerinin karşısına çıktı. 1947 yılında da Adile Naşit, ilk kez bir sinema filminde rol alarak Türk sinemasına giriş yaptı.

Adile Naşit, 16 yaşındaki oğlunun vefatının ardından ise kendini adeta çocuklara adadı. Masalcı Teyze ismi ile ünlenen Adile Naşit, Uykudan Önce isimli televizyon programıyla bir dönemi büyüten ve akıllardan hiç çıkmayan bir karakter olmayı da başardı.

Kendine has kahkası, anne rolleri ve Masalcı Teyze olarak ünlenen Adile Naşit, 57 yıllık hayatına birçok başarı da katarak Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi.