28.06.2016 12:23

Google’dan Eğitim Yenilikleri: Sanal Gerçeklik Turları ve Yeni Hizmetler

Google, sanal gerçeklik turları ve diğer hizmetlerle ilgili yenilikler yaparak eğitime katkı sağladı. İşte Google'ın eğitime yönelik yenilikleri ve detayları!

Geçtiğimiz yıl Google ilk defa etkileyici sanal gerçeklik eğitim turlarını yani Expeditions’ı tanıttı. Okullar için de seçilmiş bir seti piyasaya sürdü. Şimdi ise Google, bu VR deneyimini herkese açıyor.

Konuya yabancı olma ihtimalinize karşı şöyle açıklayalım. Bu turlar, öğretmenlere normalde gidemeyecekleri sanal yerler için bir rehber gibi hizmet verebilecekleri Google Cardboard etrafında tasarlanmış sanal gerçeklik(VR) gezilerinden oluşuyor. Bu sayede sanal gerçeklik ile Mercan resiflerini, Everest Dağı’nı veya Mars’ı seyahat edebiliyorsunuz.

Google Sanal Gerçeklik Gezilerini Yapmayı Kolaylaştırdı!

Önceden öğretmenler bu deneyimi talep ettiklerinde, bu iş bir sürü kayıt işlemi gerektirirdi. Bunu gören Google, şu anda programını herkesin ulaşabileceği ve hızlı yayılım gösterebileceği bir şekilde uygulama marketlerine yükleme stratejisini izliyor. Google, bu stratejisiyle programa alışmayı da kolaylaştırarak, öğretmenlerin kendi sınıfları için faydalı olup olmayacağını görmelerini ve denemek için uygulamaya hızlı bir şekilde göz atmalarını da sağlamış oluyor.

Uygulama şu anda Android işletim sistemine sahip kullanıcılar için Play Store’da yerini aldı. Uygulama, çok yakında iOS kullanan cihazlar için de App Store’da yerini alacak.

Google ayrıca okulların uzun kayıt işlemlerine maruz kalmadan satın alabilecekleri geniş kapsamlı bir tur kiti de sunuyor. 999 dolarlık bir kit 30 cihaz, 30 görüntüleyici, 3 değiştirici, öğretmenler için bir tablet, bir yönlendirici ve ekipman için bir çanta içeriyor. Bu sete Best Buy for Education aracılığıyla sahip olabilirsiniz.

Google’dan öğrenciler ve öğretmenler için birkaç yenilik daha var

Google‘ın yeniliklerinin ilki öğrencilerin ve öğretmenlerin herhangi bir karmaşık donanım gerekmeden ekranlarını paylaşabildikleri ve Google Classroom ile birleşen yeni bir Google Cast for Education Chrome uygulaması oldu.

Google‘ın yeniliklerinin ikincisi ise, artık Google Formlar‘da sınavlar oluşturulabilmesi oldu. Geçtiğimiz hafta Microsoft da benzer bir hizmeti kullanıcılarına sunmuştu. Google‘ın yeniliği kapsamında artık öğretmenler; Google Formlar üzerinden otomatik olarak kendilerini puanlandıran testler hazırlayabilir, gelecek ders planlarını incelemekte sorun yaşayan öğrenciler gibi dökümanları da oluşturabilirler.