06.02.2016 23:29

GoPro ve Microsoft’tan Gizli Ortaklık!

GoPro ve Microsoft'tan yılın anlaşması. GoPro'yu harika bir yükselişe geçiren bu muhteşem anlaşma GoPro fanatiklerini de fazlası ile memnun edeceğe benziyor.

GoPro ve Microsoft ortaklık kurdu. Üstelik çok gizli bir ortaklık. İki firma “belirli dosya depolama ve diğer sistem teknolojileri” ile ilgili bir patent lisansı sözleşmesi imzaladı. Şu noktada bizlere tek açıklamak istedikleri sadece bu. Sözleşmenin diğer maddeleri gizli tutuluyor. Ancak TechCrunch isimli sitenin haberine göre Microsoft exFat dosya sistemini lisans için hazır duruma getirerek sözleşme içeriğine uygun bir aday haline dönüştürdü. exFat flash sürücüler için optimize edilmiş ve 32 GB ve üzeri dosyaları depolamaya izin veren bir dosya sistemi. GoPro exFat sistemini 64GB ve daha az olan büyük SD kartlar için kullanıyor. 4GB’a kadar olan dosyalar içinse hala eski FAT formatını tercih ediyor. Microsoft, TechCrunch sitesine sözleşmeyle ilgili daha fazla bilgi vermeyi reddetti. Ancak ortaklık duyurusunda Microsoft Teknolojileri Lisans Bölümü Başkan Yardımcısı Nick Psyhogeos, “GoPro ile yapılan bu anlaşmanın patent işlemleri ile etkin teknoloji paylaşımının inanılmaz büyüklüğünü gösterdiğini, Microsoft’un giyilebilir teknoloji lisansının dünya çapında müşterileri için çözümler optimize etmek isteyen tüm sektörlerden büyük rağbet gördüğünü” dile getirdi.

Tüm bu gizliliğe rağmen GoPro daha şimdiden anlaşmadan büyük çapta avantaj sağlamış durumda. Son aylarda aksiyon kamera hisse senetleri düşüş göstermekteyken, ortaklığın açıklanmasından bu yana %4 ila 6 arasında artış gerçekleşti.

GoPro Kameraların Özellikleri Nelerdir?

GoPro kameralar giyilebilir teknoloji olarak adlandırılan kameralardan oluşuyor. Bu kameraları hareket halindeyken yani ister arabayla dolaşırken ister yüzerken kullanabiliyorsunuz. Işık şartları kötü olsa dahi güzel çekim yapabilen bu kameraların dahili WiFi özelliği de bulunuyor. Hem küçük hem hafif olmaları, kırılma ihtimallerinin düşük olması, iPad ve android cihazlarla kontrol edilebilmesi gibi özellikler GoPro kameraların üstünlükleri arasında yer alıyor. Bu kameraları kullanarak çok geniş açıda çekim yapmanız mümkün.