09.03.2016 00:20

Güneş Tutulması Nedir ve Neden Doodle Oldu?

Google, güneş tutulmasını Doodle'ına taşıdı. Peki güneş tutulması nedir? Gerçekleşecek olan güneş tutulması ülkemizden gözlemlenebilecek mi? İşte detaylar!

Özel gün ve önemli olaylarda çeşitli konuları Doodle‘ına taşıyan Google, bu gece itibariyle gerçekleşecek güneş tutulmasını gözler önüne sermek için güneş tutulması ile ilgili özel bir Doodle hazırladı. Peki güneş tutulması nedir, bu sefer ki güneş tutulması Türkiye’den gözlemlenebilecek mi?

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması; Ay’ın, Dünya ile Güneş’in arasına girmesi olarak biliniyor. Bu gece gerçekleşecek güneş tutulması ise tam güneş tutulması adını alıyor ve 2016 yılının ilk güneş tutulması olma niteliğini de taşıyor. Tam güneş tutulması, Türkiye saati ile 03.57 sıralarında gerçekleşecek ve maalesef bu güneş tutulması ülkemizden gözlemlenemeyecek.

Tam Güneş Tutulması Nedir?

Tam güneş tutulması, Güneş’in disk halinde gördüğümüz ışık yuvarının, Ay tarafından tam olarak örtülmesi sonucu meydana geliyor. Bu tutulmayla birlikte Ay, Güneş’in en parlak kısmı olan ışık yuvarını kapatıyor ve Güneş’in tacı veya Güneş’in taç küresi olarak adlandırılan bölümün, Dünya’dan çıplak gözle dahi gözlemlenebilmesini sağlıyor. Bu gece gerçekleşecek tam güneş tutulmasına şahitlik edemeyecek olan ülkemiz, 21 Haziran 2020 tarihinde “Halkalı Güneş Tutulması“na şahitlik edecek.