26.06.2016 08:00

Güney Kore’den Yayalara Akıllı Telefon Uyarısı

Güney Kore hükümeti trafik işaretlerine akıllı telefonlar ile ilgili 2 adet uyarı ekledi. İşte Güney Kore'nin yeni eklediği ilginç trafik levhaları!

Hayatımızda büyük yer edinen akıllı telefonlar zaman zaman tehlikeli olabiliyorlar. Burada akıllı telefonların sağlık üzerine olan kötü etkilerinden bahsetmiyoruz. Sizde biliyorsunuz ki 24 saat evde, yatarken, lavaboda hatta yolda yürürken bile akıllı telefonlarımız ile yapışık bir vaziyetteyiz. İşte bunun farkına varan Güney Kore hükümeti yollarda oluşan kazaların önüne geçebilmek için trafik işaretlerine, akıllı telefon kullananlara hitaben 2 adet yeni uyarı ekledi. Güney Kore bu uygulamayı 5 merkezde ( Hongdae,City Hall,Gangnam Station, Yonsei Üniversitesi ve Jamsil İstasyonu ) uygulayacak.

Aslında akıllı telefonlara karşın yapılan uyarılarla ilk defa karşılaşmıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda benzer bir uygulamayı Çin‘de de görmüştük. Çin hükümeti Güney Kore‘den farklı olarak akıllı telefon kullanarak yürüyen yayalar için kaldırımlara özel bir çizgi çekmişti.

cin-akıllı-telefon-uyarisi

Güney Kore’nin Belirlemiş Olduğu Yeni Trafik İşaretleri Ne Anlama Geliyor?

guney-korden-akıllı-telefon-uyarisi

Resimde gördüğünüz ilk işaret yayaları olası bir araba kazasına yönelik uyarıyor. Elinde telefon tutan bir adamın yürüdüğünü ifade eden görselde birde ona yaklaşan araç bulunuyor.

İkinci görselde de yine elinde telefon tutan bir insan simgesi var. Bu simge telefon çerçevesinde sunulmuş. Bu ikinci uyarı ise yayaları birbirlerinden uyarmak için tasarlanmış. Güney Kore‘nin bu uygulamada başarılı olup olmayacağı ise merak konusu.

Peki bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir uygulamaya ülkemizin de ihtiyacı var mı?