17.12.2016 10:00

Hakem Hataları Teknoloji ile Birlikte Azalacak!

Video hakem teknolojisinin gelişmesi ve yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte futbol maçlarında yaşanan hakem hataları artık azalacak.

FIFA, video hakem yoluyla yaşanan sorunlara çözüm getirmeye çalışıyor. Şu an test aşamasında olan video hakem projesinin özellikle penaltı kararlarında etkili olması bekleniyor. İlk defa FIFA Kulüpler Dünya Kupası karşılaşmasında kullanılan yeni yöntem ile birlikte penaltı uygulaması da hayata geçmiş oldu.

Video Hakem Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Video hakem sistemi şu şekilde çalışacak. Ceza sahası içerisinde yer alan video hakem, olayları anlık olarak kaydedecek. Herhangi bir penaltı durumunda hakeme sistem tarafından uyarı gönderilecek. Hakem kendi gördüklerinden bağımsız olarak, uyarıya uyacak ve saha dışında hazır tutulan sistemden video kaydını izleyecek. Sonra durum değerlendirmesi yaparak penaltı olup olmadığına karar verecek.

Yeni teknolojinin denendiği maçlardan ilki Kashima Antlers ve Atletico Nacional yarı final maçı oldu. Ceza sahası içerisinde yaşanan bir pozisyonda hakemin gözünden kaçan detay, gelen uyarı ile yeniden seyredildi ve karar penaltı olarak verildi. Yeni teknolojinin maçlara katacağı değer uygulamanın artması ile net bir şekilde anlaşılmış olacak.