14.04.2016 13:37

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilecekler!

İkinci el telefon piyasası gitgide büyüyor. Peki İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte ikinci el telefon alma ve önemli noktalar!

İkinci el telefon alırken sorun yaşamamak için telefonu alırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta var. Peki ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu rehberimizde ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bahsedeceğiz.

İşte İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar!

İkinci el telefon alırken mağduriyet yaşayan birçok insan var. İkinci el telefon alırken aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz mağduriyetinizi önleyebilirsiniz.

IMEI Numarası

İkinci el telefon alırken bakılması gereken ilk ve belkide en önemli noktalardan birisi IMEI numarasıdır. Telefonun IMEI numarasının orijinal ve kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde ikinci el telefonunuzu aldıktan bir süre sonra telefonunuzu kullanamayabilirsiniz.

Telefonun IMEI numarasını   *#06#  tuşlamasını yaparak öğrenebilirsiniz.

Bu tuşlamayı yaptıktan sonra telefonun ekranında çıkan IMEI numarası e-Devlet üzerinden sorgulanmalıdır.

IMEI numarasını bu linkten sorgulayabilirsiniz.

IMEI sorgulaması yaptıktan sonra gelen ekranda  ** imei numarası kayıtlı **  yazmalı ve yazan modelin alacağınız ikinci el telefon modeli ile aynı olması gereklidir. Eğer yazan model ile telefonun modeli farklı ise telefonun IMEI numarası orijinal değildir ve yapacağınız herhangi bir güncelleme sonrası telefona şebeke gelmeyecektir.

IMEI numarasının orijinal ve kayıtlı olduğunu gördükten sonra telefonu incelemeye geçelim.

Test Uygulamaları Kullanın

Test programları kullanarak telefonda  (eğer varsa) olan sorunları daha rahat görebilirsiniz.

Ekran test uygulamaları sayesinde ekranda ölü piksel olup olmadığını, ışık sızması, basmayan alanın olup olmadığını ve daha fazlasını test ederek öğrenebilirsiniz.

Bu tip test uygulamalarını Windows, Google Play Store veya Apple Store’dan indirebilirsiniz.

Telefonu Hafifçe Sallayın

İkinci el telefonu elinizde hafifçe sallayarak herhangi bir donanımsal sorunu olup olmadığını test edin. Özellikle ana kartında sorun olan telefonlar hafif sarsıntılarda kapanır veya kendini yeniden başlatır. Telefonu alırken böyle bir sorunu fark etmeniz sizi birçok masraftan kurtaracaktır.

Fatura veya Fatura Yerine Geçecek Belge

Garanti süresi bitmemiş olan telefonlarda ileride meydana gelebilecek herhangi donanımsal bir sorunda garanti hizmetinden faydalanabilmek için ikinci el telefonun faturası veya fatura yerine geçebilecek bir belgeye sahip olması gerekmektedir. Birçok garanti servisi garanti süresi içerisinde olsa dahi fatura belgesi olmadan işlem yapmamaktadır. Garanti servisinden faydalanabilmek için ikinci el telefon alırken varsa faturası olan telefon almaya dikkat edin.

Bu yazımızda ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken noktaları genel olarak anlatmaya çalıştık. İkinci el telefon alacağınız zaman mağdur olmamak için bu noktalara dikkat etmenizde  fayda var.

Kategoriler: Rehber