14.09.2020 12:00

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir, Nasıl Çalışır?

İYS yani İletim Yönetim Sistemi sayesinde kamu tarafından vatandaşlara gönderilen sms, e-posta ve sesli arama hizmetlerinin kontrolü sağlanmaktadır. Ticaret Bakanlığı tarafından özel olarak hazırlanan yönetmelikte özel olarak belirtilen detayların harfiyen uygulanması gerekmekted

İYS yani İletim Yönetim Sistemi sayesinde kamu tarafından vatandaşlara gönderilen sms, e-posta ve sesli arama hizmetlerinin kontrolü sağlanmaktadır. Ticaret Bakanlığı tarafından özel olarak hazırlanan yönetmelikte özel olarak belirtilen detayların harfiyen uygulanması gerekmektedir.

23 Ekim 2014 tarihinde çıkarılan 6563 sayılı kanuna dayanan bu hizmet 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek zorunda olduğu kabul edilmektedir. İYS sistemine bu şekilde bilgilendirme, reklam veya farklı bir hizmet vermek isteyen herkesin dahil olması gerekiyor. Bu konuda özel olarak belirlenen detaylara dikkat edilerek tüm veri tabanının doğru şekilde kullanılması gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti yönetim sistemi, yapılacak olan ileti hizmetlerinin kayıt altında tutulmasının zorunlu olduğu bir hizmet sistemidir. Kanunla belirlenen şekilde hazırlanması ve uygulanması gerekmektedir. İYS sisteminden öncelikle onay olmak ve sistemi kullanıma hazır hale getirmek gerekiyor.

SMS, sesli arama, e-posta gibi hizmetlerin yönetilmesine yardımcı olmaktadır. Alıcı taraf istemediği zaman sistemden çıkma hakkına sahiptir. İYS sistemini kullanan bu isteği üç gün içerisinde bildirmek ve uygulamak zorundadır.

Sistemin kullanımı sayesinde yapılan iletilerin kontrolü daha kolay hale gelmektedir. Kamu tarafından alıcı tarafından şikayet edilen sesli arama veya SMS hizmetinin kontrolü daha kolay olacaktır. Sorumlu olarak taraf esnafsa adını soyadını, tüccarsa ticari unvanını sesli arama da özellikle belirtmek zorundadır.

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

İleti yönetim sisteminin çalışma prensibi çok basittir. Öncelikle ileti gönderilecek olan sms, e-posta ve sesli arama sistemleri belirlenecektir. Ardından izin alınan ve veri tabanına eklenen insanlar sisteme dahil edilecektir. Gerekli anlarda ve belirli aralıklarla onlara elektronik posta, sms veya çağrı merkezi üzerinden sesli arama yapılmalıdır.

Sistem gereği alıcı taraf istediği zaman veri tabanından çıkma hakkına sahiptir. Bunu İYS sistemini kullanan tarafa ilettikten sonra üç gün sonra sistemden çıkarılması gerekmektedir. Alıcı ayrıca gelen tüm iletileri şikayet etme hakkına sahiptir. Bu şikayetler kamu tarafından aynı şekilde görüntülenme ve çözüme kavuşturulma hakkına sahiptir. Detaylı bilgi almak için https://www.iys24.com/iys-nedir.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: