12.02.2016 15:02

Immersion, Apple’ı Dava Ediyor

Apple'a şok dava! Apple'ın patent ihlali yaptığı öne sürülüyor. Apple'ın bu konudaki savunmasının ne olacağı ise şimdiden büyük merak konusu olmuş durumda.

Apple, son Immersion davasının yıldızı olacak gibi duruyor.  Kaliforniya orijinli dokunsal geri bildirim geliştirme firması Immersion, Apple ve AT&T’ye karşı kendi teknolojilerini koruma davalarını mahkemeye götürmesiyle tanınıyor.

Apple’a Karşı Açılan Dava Neyi Konu Alıyor?

Immersion’ın dava konusu ise Apple iPhone 6/6Plus, iPhone 6/6s Plus ve Watch/Watch Sport/Watch Edition’larda iki patentin ihlal edilmesi. Apple’dan gelen bilgiler ise Apple’ın cihazlarında her zaman geri bildirim sistemi olduğu doğrultusunda. Ancak bu sistemler smartwatch modelleri için Taptic Engine ve son iPhone modelleri içinse 3D Touch/Force Touch özelliklerine yükseltilmiş durumda.

Immersion, 1993 yılından beri oyun sistemleri, tıbbi cihazlar ve elektronik cihazlar için lisanslı dokunsal teknolojiler geliştiren bir firma. Şirketin iddiasına göre dünya çapında 3 milyardan fazla cihazda kendileri tarafından üretilen dokunsal teknolojilerden en az biri kullanılmakta.

2008 yılında Immersion, Cupertino ile yakın ilişkiler içerisindeydi, hatta iPhone için dokunsal geri bildirim teknolojisini sağlayacağı dedikoduları bile yayılmıştı. Apple, Immersion tarafından dava edilen tek teknoloji devi değil. Immersion 2007 yılında Microsoft’a ve 2012 yılında ise Motorola ve Google’a dava açmıştı.