12.01.2016 00:29

Inf, Sys, Cat Sürücüleri Nasıl Yüklenir?

Inf, Sys, Cat sürücüleri nasıl yüklenir? Nasıl kurulur? Bu yazımızda Inf, Sys, Cat sürücülerini yüklemeyi ve Inf, Sys, Cat kurmayı anlatıyoruz.

inf sys cat nasıl yüklenir

Günümüzde bilgisayarımıza sürücü yüklemek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Windows 10 işletim sistemi ile birlikte Microsoft, sisteminizdeki eksik sürücüleri Windows Update yardımıyla indiriyor ve otomatik olarak kurulumunu gerçekleştiriyor. Windows 10‘dan önce yayınlanan işletim sistemlerinde kullanıcılar sürücüleri yüklemek için üreticilerin internet sitesinden setup dosyalarını veya ekstra yardımcı bir program yardımıyla sürücülerini indirmek zorunda kalıyor.

Bu yazımızda sizlere Inf, Sys, Cat sürücülerini nasıl yükleyeceğinizi anlatacağız. Inf, Sys, Cat dosyaları sürücüleri manuel olarak yüklememizi sağlayan dosyalardır. Günümüzde çoğu üretici sürücülerini exe formatındaki setup dosyaları ile sunmakta olduğunda çoğu kullanıcı bu dosyaların nasıl yüklendiğini bilmemektedir. Fakat oldukça basit bir yöntem ile bu sürücü dosyalarını sisteminize kolayca yükleyebilirsiniz.

Inf, Sys, Cat Dosyaları Nasıl Yüklenir?

inf, sys, cat dosyalarını/sürücülerini sisteminize yüklemek için ilk olarak bu dosyalarını bilgisayarınızın masaüstüne atınız. Ardından Komut İstemini yönetici olarak çalıştırın. Komut İstemini Windows 7‘de Başlat‘a tıkalayıp arama kısmına cmd yazarak ilk sırada gelen sonuca sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçerek çalıştırabilirsiniz. Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerinde Windows + Q arama kısayolunu kullanarak aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Komut istemini yönetici olarak çalıştırdıktan sonra komut satırına cd %USERPROFILE%\Desktop yazın ve Enter tuşuna basın. Komut satırına bu kodu yapıştırmak için Windows 7‘De sağ tıklayıp yapıştır seçeneğini seçebilir ve Windows 10‘da CTRL + V kısayolunu kullanabilirsiniz. Ardından komut satırına PnPUtil -i -a InfDosyaİsmi.inf yazın ve Enter tuşuna basın. InfDosyaİsmi kısmına masaüstünüzdeki inf dosyasının adını yazmalısınız.  Tüm bu adımları uyguladıktan sonra sürücünüz kısa bir süre sonra yüklenmiş olacaktır. Eğer yükleme sırasında hata alıyorsanız sisteminiz ile uyumsuz inf, sys, cat dosyaları indirmişiniz demektir.

Kategoriler: Rehber