12.09.2016 18:00

İngiliz Sanatçılar Ayakta: YouTube, Paramızı Vermiyor!

İngiliz müzisyenler YouTube’dan şu aralar oldukça şikayetçi. Müzisyenler eserlerinin karşılıklarını alamadıkları YouTube hakkında sert açıklamalarda bulundular!

UK Music yetkililerinin de desteklediği bilgiye göre İngiliz sanatçılar YouTube tarafından haklarının ödenmediğini düşünüyorlar. Sanatçılar, Apple Music ve Spotify ile YouTube’u kıyasladıklarında çok büyük ücret farkının ortaya çıktığını bunu da haklarının ödenmediğini gösterdiğini düşünerek birkaç açıklamada bulundular. İşte İngiliz şarkıcıların YouTube’u gazaba uğrattıkları açıklamalar!

YouTube İngiliz Müzisyenler Tarafından Topa Tutuluyor!

youtube-para

Ünlü sanatçı Jack Garratt; “Eserinizi bu tip ortamlara koyduğunuzda çok büyük bir kitleye ulaşıyor ve adil bir şekilde bunun ödemesini alamıyorsunuz” sözleri ile eleştirdiği YouTube şirketine gelen tepkiler git gide büyüyor. Bu sözlerin üstüne yine İngiliz olan Craig David isimli sanatçı; “Müzik endüstirisi sanal ortama yöneliyor bu doğru fakat bunun karşılığını alabildiğimiz söylenemez” açıklaması ile diğer İngiliz sanatçıların tepkisine destek verdi. YouTube’un sanatçılara az para ödediği iddiası hızla büyürken Two Door Cinema Club’da bu iddialara hak verdiğini belirtti. Hatırlarsanız YouTube geçtiğimiz günlerde benzer bir sıkıntıyı yine yaşamıştı. Görünen o ki müzik eserleri YouTube’un başını ilerleyen günlerde de oldukça ağrıtmaya devam edecek!