09.07.2018 07:39

İngilizce Tercüme Süreçleri

İngilizce günlük yaşantımızda en sık kullandığımız yabancı dil arasında yer almaktadır. Resmi işlemlerde de yurtdışı işlemlerinde tercüme evraklarının başında yer almakta olan İngilizce tercüme tercümanlık büroları tarafından en sık yapılmakta olan çevirilerden biridir. İngilizce tercümesi kulağa kolay gibi geliyor olsa da büyük bir özen istemektedir. Resmi işlemlerde kullanılmakta olan tercüme evraklarında yazım ve çeviri hataları büyük yanlışlıklara yol açabilmekte bu da kişilere maddi ve manevi zararlar doğurabilmektedir.

Eğitim amaçlı, yerleşim amaçlı, tedavi amaçlı ve iş amaçlı olmak üzere daha pek çok sebeple gerçekleştirilmekte olan yurt dışı resmi işlemlerde tercüme talep edilmektedir. Tercümelerin resmi kurumlarda geçerli olabilmesi için ise onaylı olması zorunlu tutulmaktadır.

İngilizce Tercümede Onay

İngilizce tercüme gerektiren evraklarda tercüme işlemi sonrası mutlaka onay yapılması gerekmektedir. Ayrıca onay ile uğraşmak istemeyen kişiler genel olarak yeminli tercümanlar ile anlaşma sağlamakta ve evraklarını işleme hazır bir şekilde teslim almaktadır. Yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilen evraklar noter onayı olmasa dahi işleme hazırdır.

İngilizce tercüme onayında genel olarak yeminli tercümanın imzası yeterli olsa da bazı resmi işlemlerde apostil ve noter onayı da zorunlu olarak talep edilebilmektedir. Bu sebepten dolayı resmi kurumdan evrak tercümesi ve onay durumu ile ilgili talep edilen tüm detaylar dikkatli bir şekilde öğrenilerek ilgili tercümana aktarılmalıdır.

Tercüme İşlemlerinde Onay Seçenekleri

Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi yapılan resmi işlemlere ve ilgili kurumun talebine göre evrağın onay durumu değişiklik gösterebilmektedir. Yeminli tercüman onayı, noter onayı ve apostil olmak üzere farklı onay seçenekleri bulunmaktadır. Tüm bu onaylar tercüme sahibinin adına yeminli tercüman tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Tercüme seçeneklerinden kısaca bahsedecek olursak;

Noterli onaylı tercüme; tercümanın çeviri işlemini tamamladıktan sonra imzası ile birlikte evrağı noterin onayına sunmasıdır. Tercümenin noter onaylı olup olmaması ilgili resmi kurumun talebine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Apostil Onaylı Tercüme; bazı belgelerde tercüme işleminden sonra apostil zorunlu tutulmaktadır. Apostil kaymakamlık ve valilikten alınabilmektedir.

Yeminli tercüme; Tercüman istenmekte olan evrakların tercüme işlemini tamamladıktan sonra tercüme ettiği evrakları imzalar. Bu durum da evraklar yeminli tercüme olarak çevrilmiş olur. Çünkü yeminli tercümanların noterde yemin zaptı bulunmaktadır.

İngilizce Tercüme Fiyatları

İngilizce dili pek çok tercüman tarafından kolay bir şekilde çeviri yapılabilmektedir. Çünkü İngilizce neredeyse her tercüman tarafından bilinmekte olan bir dildir. En uygun fiyatlı tercümeler arasında yer almakta olan İngilizce tercüme genel olarak sayfa sayısına bağlı olarak fiyatlandırılmaktadır. Sayfa içeriğinde yer almakta olan kelimeler ve çeviri için harcanmakta olan süreç göz önünde bulundurularak fiyat teklifi verilmektedir. Çeviride en önemli detay olarak bilinmekte olan onay durumu da fiyat üzerinde en büyük etken sağlamakta olan kaynaklar arasında bulunmaktadır.

İngilizce Tercüme İşlemi Nerede Yapılır?

İngilizce tercüme işleminin resmi açıdan geçerli sayılabilmesi için tercümanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Kendiniz İngilizce bilseniz dahi çevirinin mutlaka tercüman tarafından yapılması zorunludur. İnternet sitesi üzerinden tercüme hizmeti veren tercümanlara erişim sağlayarak fiyat teklifi alabilir ve size en uygun fiyatı belirledikten sonra tercüme işleminizi gerçekleştirmesi için bir tercüman ile anlaşma sağlayabilirsiniz.

Tercümanlık işlemleri genel olarak yeminli tercüman tarafından gerçekleşmekte olduğundan dolayı hata yapılma riski oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu yüzden tercüme bürolarına güvenebilir ve işlemlerinizin sorunsuz ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamak için destek alabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden yapılmakta olan tercüme işlemleri sayfa sayısına bağlı olmak üzere en geç 1 hafta içinde tarafınıza teslim edilmektedir.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/ingilizce-tercume

Kategoriler: Diğer
Etiketler: