27.06.2017 20:33

Intel İşlemcilerinde Önemli Sorun!

Intel Hyper Threading teknolojisinde ciddii bir sorun ortaya çıktı. Peki Intel işlemcilerin sorunu ne? Hangi modellerde sorun var? Öneriler neler?

Intel, dünyanın en büyük işlemci üreticisi olarak biliniyor. Fakat her ne kadar dünyanın en önemli işlemci üreticilerinden biri olsa da Intel işlemcilerinde de belli başlı sorunlar yaşanmıyor değil. Son günlerde de bu konuda yeni bir sorun daha ortaya çıktığı belirtiliyor. Intel tarafından da kabul edilen bir sorun olduğu için yaşanan sıkıntının detayları da açıklandı. Peki sorun nerede? Hangi seriler bu durumdan etkilenmiş.

Hyper Threading Teknolojisinde Sorun Yaşanıyor

Intel işlemcilerde yaşanan sorunun Hyper Threading teknolojisinden kaynaklandığı belirtiliyor. Yapılan açıklamaya göre sorun mikrokod hatasından kaynaklanıyor. Mikrokod sisteminde yapılan bir hata nedeniyle işlemci bir anda kararsızlaşabiliyor.

İşlemcilerin kararsızlaşması sistemde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Sadece sistemsel sorunlara değil veri kaybına ve uygulama hatalarına da neden olan sorun donanımsal boyutlara kadar ulaşabiliyor. Hyper Threading teknolojisinde yaşanan sorun için kullanıcıların BIOS güncellemelerini yapmaları ve Hyper Threading sistemini düzeltme gelene kadar kapatmaları gerektiği belirtiliyor.

Intel Hyper Threading

Şu an için Intel’in işlemcileri içinde soruna çözüm oluşturma adına güncellemeler yayınladığını biliyoruz. 6.nesil ve 7.nesil Intel işlemci serilerinde yaşandığı belirtilen sorunun çözülmesi adına güncellemeleri takip etmenizi öneriyoruz.

Hata alınan serilerin listesi de yine Intel tarafından paylaşıldı. Hata alınan modellerin listesini görüntülemek için aşağıda yer alan bağlantıya gidebilirsiniz. Güncellemeyi de doğrudan Intel sitesi üzerinden indirmeniz mümkün. Güncelleme gelene kadar Hyper Threading teknolojisini kapatmak ise en iyi işlem olacaktır.

Kontrol Edilecek Intel İşlemci Modelleri