28.03.2016 00:58

İnternetten Satış Yapmak İsteyenler için İpuçları

İnternetten satış yapmak oldukça popüler bir iş kolu haline geldi. Peki internetten satış yapmak ve para kazanmak için bilinmesi gerekenler püf noktalar neler?

İnternetten online alışveriş var olduğu günden beri hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmekte. Evimizde oturduğumuz yerden, bilgisayar başında ürün beğenmek, ürün fiyatlarını karşılaştırmaları bir şekilde araştırmak daha ekonomik ve sağlıklı seçimler yapabilmemizi sağlıyor. Bunun yanında kimi zaman bir ürünü farklı modelleri ile tek bir sayfada bulabilmemiz de söz konusu olduğundan, online alışverişin normal alışverişten daha sevkli olduğunu söyleyebilmemiz mümkün. Peki bir online satış sitesi kurmak ve ürünlerinizi burada satmak istiyorsanız daha başarılı bir satış gerçekleştirmek için hangi yolları izlemelisiniz? Yazımızda internetten satış yapmak isteyenler için ipuçlarını ve bu işin bazı püf noktalarını anlatacağız.

Kurumsal Bir Blog Açın

blogger

Öncelikle ürünlerinizi tanıtan bir blog açmanız internetten satış yapmak için çok faydalı olacaktır. Ürünlerinizin araştırmasını yapan müşteriler doğrudan blog sayfanız ile karşılaşıp ürünlerinizin bizzat sizin tarafınızdan yapılan tanıtımlarını daha ayrıntılı bir şekilde inceleme fırsatı bulacaklardır. Blog sayfalarının daha güvenilir bir kimlik çizmenin yönünde katkısı büyük olacaktır. Bizzat satıcı ile muhatap olmak ve onun açıklamalarını incelemek müşterilerinize güven verecektir. Bunun yanında ürünleriniz hakkında kaliteli içerikler hazırlayabilir aynı zamanda blog sayfanızı müşterileriniz ile bir soru cevap sayfası gibi de kullanabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizin tercih edilirliğini artırabilirsiniz.

Önemli Kişilere Hediyeler Gönderin

hediyeler

Ürünlerinizin tanıtımını yapmak ve internetten satış sitesinin statüsünü yükseltmek internetten satış yapmak için en önemli noktadır. Ürünlerinizi hediye olarak sosyal medyada sözü geçen kişilere gönderebilmeniz mümkün. Gazeteciler, girişimciler ve bloggerlar ürünlerinizin tanıtımını en iyi şekilde yapabilecek kişiler arasında yer alıyorlar. Bu fırsatı değerlendirerek, ürünlerinizin ve markanızın reklamını yapabilirsiniz.

Gezici Mağazalar Kurun

Gezici mağazalarınızın olması, ürün tanıtımı ve reklam konusunda göz önünde bulunmanızı sağlayacak bir kolaylıktır. Online satış yapmak isteyenler için tavsiyelerimizden biri de fuarlarda ve bunun gibi yerlerde stand açabilecekleri gezici mağazalar oluşturmaları ve buralarda ziyaretçilere,  küçük hediyeler dağıtmalarıdır. Aynı zamanda yarışmalar düzenleyerek daha ilgi çekici bir hale gelebilir, kendinize güveninizi ortaya koyabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kurumsal Tanıtım için Kullanın

sosyal-medya

Günümüzde oldukça popüler durumda olan sosyal medya platformları, markanızı göz önünde tutmak için en önemli kaynaklardır.  Kurumsal bir Twitter hesabınızın olması, ürünleriniz hakkındaki yenilikleri buradan tweet atarak duyurmanız faydalı olacaktır. Aynı zamanda Facebook geri planda bırakılmamalıdır. Facebook sayfa yöneticinizin bu konuda tecrübeli ve bilgili olmasına özen gösterirseniz satışlarınızı çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten satış yapmak istiyorsanız, Instagram, Vine, Pinterest üzerinden de tanıtımlar gerçekleştirmenizde fayda var. Kısacası, online satışlarda dikkat edilmesi gereken konular arasında, sosyal medyayı en doğru ve etkili şekilde kullanmak yer alıyor.

Forum Sayfalarında Kurumsal Bir Profiliniz Olsun

Online satışlarda başarınızı artırmak için forum sitelerini kullanabilirsiniz. Forumlar özellikle, ürünlerin araştırmalarını yapan kişilerin birbirlerine kalite hakkında internette soru sorup danıştıkları mecralar olarak karşımıza çıkıyor.  Bu tür büyük forum sitelerinde kurumsal bir profil açabilirsiniz. Ancak burada dikkatli olmanız gereken konu kesinlikle forum kurallarını ihlal edecek şekilde sürekli linkler yayınlayıp kendi tanıtımınızı yapmamak olmalı. Çünkü forumlar birer reklam alanı değil paylaşım alanıdırlar. Ayrıca kendi reklamınızı bir paylaşım ortamında çok hevesli bir şekilde yapıyor olmanız marka imajınızı da zedeleyecektir.

Kendinizi Gösterebileceğiniz Bir Etkinliğe Sponsorluk Edin

etkinlikler

Bir takım etkinliklere sponsor olarak internetten satış yapma şansını artırmak mümkün. Bunun için doğru etkinliklere sponsor olmak,  hem maddi kaybınızı engeller hem de ürünleriniz ile ilgilenen müşterilerin sayısını artırır. Yapmanız gereken, katılımcılarının ürünleriniz ile ilgilenebilecek potansiyele sahip olan bir etkinliği bulmak. Bu şekilde kendinizi potansiyel müşterilerinize gösterebilme şansınız da doğrudan artacaktır. Ancak bu noktada yanlış seçimler yapmanız sermayenizin boşa gitmesine sebep olacaktır.

Kategoriler: Rehber