07.09.2016 22:06

iPhone 7 ve Galaxy Note 7 Karşılaştırması

iPhone 7'nin tanıtılmasıyla birlikte en merak edilen konulardan biri Galaxy Note 7'den farkları oldu. iPhone 7 ile Galaxy Note 7'yi her detayıyla kıyaslıyoruz!

iphone-7-ve-galaxy-note-7-karsilastirmasi

Apple, yeni akıllı telefonları iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı kısa süre önce tanıttı. Oldukça güçlü ve şık cihazlar ile sevenlerinin karşısına çıkan Apple, bu cihazlara çok güveniyor.

Samsung, 2 hafta önce yeni phablet modeli Galaxy Note 7‘yi satışa sunmuştu. Aradan geçen 2 haftanın ardından telefonun bataryalarının sorunlu olması nedeniyle geçtiğimiz gün yapılan resmi bir açıklama ile telefonların toplatılması kararı alınmıştı.

Tüm bunlar olurken akıllı telefon meraklı kullanıcılar iPhone 7 ve Galaxy Note 7 arasındaki farklar neler bunları merak ediyor. Bu yazımızda iPhone 7 ve Galaxy Note 7 cihazlarının tasarım, kamera ve teknik özellikler bakımından kıyaslamasını yapacağız.

iPhone 7 ve Galaxy Note 7 Arasındaki Farklar

iPhone 7 ve Galaxy Note 7 arasındaki temel olarak birçok fark var. Bunlardan en basiti tasarım farkı. Samsung ve Apple birbirlerinden çok ayrı bir tasarım anlayışı izliyor. Bundan yıllar önce gördüğümüz tasarım kavgası artık yok.

Tasarım

iPhone 7 tasarımı ile iPhone 6s‘e benzerlik gösteriyor. Bununla birlikte Samsung, Galaxy S6 ile başlayan kavisli kenarların avantajını kullanarak daha geniş bir ekrana sahipmiş gibi gözüken ve cam ile kaplanmış parlak bir telefon imajını Galaxy Note 7‘de de sürdürmeye devam ediyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında Galaxy Note 7‘nin iPhone 7‘ye kıyasla çok daha şık durduğunu kabul etmek gerekiyor. iPhone 7, piyano siyahı tasarımı ile biraz da olsa Galaxy Note 7‘nin parlak cam tasarımına yetişmeye çalışsa da bu çaba yeterli olmuyor.

Kamera

iPhone serisinin önceki telefonu iPhone 6s‘de kullanılan kameraya kıyasla çok daha büyük bir kamera ile gelen iPhone 7‘nin en az Galaxy Note 7 kadar iyi fotoğraf çektiğini söyleyebiliriz.

Biraz teknik özelliklerden bahsetmek gerekir ise hem iPhone 7 hem de Galaxy Note 7, 12 MP kamera ile geliyor ve her iki cihaz da 4K video kaydı yapabiliyor. Ön kamera da ise iPhone 7’de 7 MP kamera yer alırken, Galaxy Note 7‘de 5 MP kamera yer alıyor.

Aslında iPhone 7 ile Galaxy Note 7 kamera karşılaştırması gece ve gündüz aynı ortamda çekilmiş fotoğraflar ile yapılması gerekir. Bu nedenle bu karşılaştırma yazısında kamera özelliklerine pek değinmiyoruz. Fakat kameralardan çok fazla bir beklentiniz yok ise iki cihaz arasındaki kamera farkı cihazların birbirinden diğer farklarına kıyasla sizin için önemsiz bir detay olacaktır.

Teknik Özellikler

iPhone 7, depolama olarak 32, 128 ve 256 GB seçenekleri sunarken Galaxy Note 7‘de bu seçenek sadece 64 GB ile kısıtlı. 4K video kaydı yapmayı planlayan iPhone 7 alacak kişiler 128 GB ve üstü depolama seçeneğini tercih etmeli. 32 GB iPhone 7‘de elbet 4K video kaydı için işinizi görecektir ama bu işi sık ve profesyonel olarak yapmak istiyorsanız 32 GB size yetmeyebilir. Galaxy Note 7‘de yer alan 64 GB depolama ise 4K video kaydı için oldukça yeterli bir depolama alanı. Ayrıca depolama konusunda Galaxy Note 7, 256 GB’a kadar microSD kart desteği sunarken iPhone 7‘de böyle bir destek yok. iPhone 7 kullanıcılarının ek depolamaya ihtiyacı olması durumunda cihazlarını yükseltmeleri gerekecek.

İşlemci bakımından iPhone 6s‘e kıyasla %40 daha hızlı bir A10 işlemci ile gelen iPhone 7 her ne kadar istese de Galaxy Note 7‘nin işleme hızına yetişemiyor.

RAM kısmında baktığımızda ise Galaxy Note 7, 4 GB RAM ile gelirken iPhone 7‘de bu değer 2 GB oluyor.

İşletim sistemi bakımından iPhone 7, iOS 10 ile birlikte çıkış yaparken, Galaxy Note 7, Android 6.0.1 Marshmallow ile çıkıyor. Galaxy Note 7 sahiplerinin Android 7.0 Nougat için biraz beklemesi gerekiyor.

Bataryalardan söz etmek gerekirse Galaxy Note 73500 mAh batarya ile gelirken iPhone 7‘de bu değer 1,960 mAh olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca Galaxy Note 7‘de kulaklık girişi yer alırken, iPhone 7‘de ses almak için telefonu şarj ederken kullandığımız lightning portunu kullanmanız gerekecek. Bununla birlikte daha önce kullandığınız kulaklıkları yenisiyle değiştirmeniz gerekecek.

Sonuç

iPhone 7 ile Galaxy Note 7‘yi birçok temel fark ile kıyasladık. Bizce farklı segmentteki bu iki cihazın karşılaştırmanın tam olarak bir kazananı yok. Her iki cihazın da kendine göre avantajları var. Fakat tabii ki asıl kararı siz vereceksiniz.

Sizce iPhone 7 ve Galaxy Note 7 karşılaştırmasının kazananı kim?