07.09.2016 22:06

iPhone 7 ve iPhone 6s Karşılaştırması

iPhone 7'nin tanıtımı sonrası en merak edilen kıyaslamalardan biri iPhone 6s ile arasındaki farklar oldu. İşte iPhone 7'nin iPhone 6s ile olan karşılaştırması!

iphone-7-ve-iphone-6s-karsilastirmasi

iPhone 7‘nin tanıtılmasının ardından birçok akıllı telefon meraklısı iPhone 6s ile arasındaki farklar nedir merak etmeye başladı. Bu yazımızdaki karşılaştırmamızda her iki cihazın birbirinden farklarına değineceğiz.

Apple, kısa süre önce yeni akıllı telefonu iPhone 7‘yi tanıttı. Beklentilerin üzerinde bir akıllı telefon ile karşımıza çıkan Apple, iPhone 7 ile istediğini bulacak gibi duruyor. Apple, iPhone 6 ve 6s’deki aynı tasarım anlayışını iPhone 7‘de de devam ettiriyor.

iPhone 7 ve iPhone 6s Kıyaslama

iPhone 7 ve iPhone 6s arasındaki farklara geçmeden önce her iki cihazın da tasarımına yakından bakmak istiyoruz. İşter iPhone 7 ve iPhone 6s‘in tasarım farkları.

Tasarım

iphone 7 tasarim

Daha önce de söylediğimiz gibi Apple’ın iPhone 6 ve 6s’de kullandığı tasarım çizgisinin benzerini iPhone 7‘de devam ettirmesi birçok olumlu eleştiri aldığı gibi olumsuz eleştirilerin de konusu oldu. Bizim görüşümüze göre iPhone 7‘nin tasarımı iPhone 6s kadar şık değil. Fakat sunduğu teknik özellikler ve kullanıcı deneyimini geliştiren bazı yenilikler sebebiyle iPhone 7 küçük kardeşi iPhone 6s‘e büyük fark atıyor.

iPhone 7 tasarımının detaylarına inmek gerekirse Apple’ın önceki cihazlarındaki aynı tasarım anlayışını devam ettirmesinden ötürü cihazın rahat bir tutuşu ve göze şık gelen bir görüntüsü olduğunu inkar edemeyiz. iPhone 7, bu konuda iPhone 6s‘den çok ayrılmıyor.

Kamera

iPhone 6s ile iPhone 7‘nin kamera karşılaştırmasının yapmak için her iki cihazın da aynı ortamda çekilmiş gece ve gündüz fotoğraflarına ihtiyacımız var. Henüz bu fotoğraflar elimizde olmadığı için cihazın teknik özelliklerinden söz ederek size bir fikir edindirmeye çalışacağız.

iPhone 6s‘e kıyasla iPhone 7‘nin çok daha büyük bir kamerası var. Bu da iPhone 7‘nin kamerasının daha çok ışık alabileceğini, yani gece çekim performansının daha iyi olduğu söyleyebiliriz. Bunun haricinde hem İphone 6s hem de iPhone 7‘de 12 MP kameraya yer veriliyor.

Teknik Özellikler

Depolama konusunda iPhone 6s, 16/64/128 GB seçenekleri sunarken iPhone 7‘de bu seçenekler 32/128/256 GB olarak karşımıza çıkıyor.

RAM bellek konusunda iPhone 7 küçük kardeşi iPhone 6s‘e kıyasla 1 GB daha fazla RAM’e sahip. iPhone 6s, 2 GB RAM ile gelirken iPhone 7‘de de bu rakam 2 GB olarak geliyor.

iPhone 6s’de 1715 mAh batarya yer alırken, iPhone 7’de bu değer henüz belli değil.

iPhone 7, iPhone 6’nın A9 yonga setine karşılık olarak %40 daha hızlı A10 yonga seti ile çıkış yapacak ve çok daha iyi bir işlemci performansı sunacak.

İşletim sistemi olarak iPhone 7, iOS 10 ile çıkış yaparken, iPhone 6s ise iOS 9 ile geliyor. Fakat iPhone 6s,  iOS 10 güncellemesi alacak.

Son olarak iki cihazın birbirinden farklı özelliklerine değinmek istiyoruz.

iPhone 7‘nin home tuşu basınca duyarlı olacak ve bu sayede home tuşunu işlevleri artacak. iPhone 6s‘de ise standart bas – geri dönüş al türünden bir home butonu yer alıyor.

iPhone 6s‘de kulaklık girisi yer alırken, iPhone 7‘de ses almak isteyen kullanıcıların lightning portunu ve yeni kulaklıkları kullanması gerekiyor.