08.09.2016 21:49

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Karşılaştırması

iPhone 7 ile iPhone 7 Plus arasındaki farklar merak ediliyor. Apple'ın yeni telefonlarının karşılaştırmasında kazanan iPhone 7 mi yoksa iPhone 7 Plus mı olacak?

iphone 7, iphone 7 plus, karşılaştırma

Apple, geçtiğimiz gün düzenlediği bir etkinlikte iPhone serisi yeni akıllı telefonları iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ı tanıttı. Tanıtılması uzun süredir merakla beklenen bu modeller tanıtım öncesindeki beklentileri karşılaşmışa benziyor. Özellikle iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ın piyano siyahı yeni tasarımı telefonu oldukça şık gösteriyor. Ayrıca Apple, bu tasarımın çizilebilir olduğu için dikkatli kullanılması konusunda kullanıcıları da uyarmaktan çekinmiyor. Tüm bunlar bir kenara, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazlarını karşılaştıracağımız bu yazımızda cihazları ekran, kamera ve teknik özellikler bakımından ele alacağız. Her ne kadar her iki cihaz arasında kıyaslanabilecek kadar çok fark olmasa da cihazların birbirinden temel olarak birtakım farkları mevcut. Sözü fazla uzatmadan iPhone 7 mi yoksa iPhone 7 Plus mı daha iyi konusunda karar vermenizi kolaylaştıracak karşılaştırma yazımıza geçelim.

Ekran Karşılaştırması

iphone 7, iphone 7 plus, karşılaştırma, ekran

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini ekran yönünden karşılaştıracağımız bu bölümde cihazların birbirinden temel ve teknik farklarına detaylı bir şekilde değineceğiz. Öncelikle söz etmek gerekir ki iPhone 7 Plus, iPhone 7‘ye kıyasla çok daha büyük bir telefon ve bununla birlikte daha büyük bir ekranı var. Bu da onu phablet sınıfına, yani standart telefon boyutlarından büyük, tablet boyutlarından küçük modeller arasına dahil ediyor.

iPhone 7 Plus, 5,5 inç ekran boyutuna sahip iken küçük kardeşi iPhone 7 ise 4,7 inç ekran boyutu ile geliyor. Ekran gövde oranlarından bahsetmek gerekirse bu konuda iPhone 7 Plus‘ın küçük kardeşinden biraz daha avantajlı olduğunu söylemeliyiz. iPhone 7‘nin ekran gövde oranı %65,71 iken büyük ağabeyi iPhone 7 Plus%67,58 ekran gövde oranı sunuyor.

iPhone 7‘nin ekran çözünürlüğü 750 x 1334 piksel olarak geliyor. iPhone 7 Plus‘ta ise bu değer 1080 x 1920 piksel olarak geliyor. 5,5 inç boyutundaki büyük bir telefonda olması gerektiği gibi yüksek ekran çözünürlüğü sunan iPhone 7 Plus‘ta inç başına düşen piksel sayısı 401 iken, iPhone 7‘de bu değer 326 sayısıyla karşımıza çıkıyor.

Ekran konusunda iPhone 7 Plus, iPhone 7‘ye kıyasla çok daha avantajlı ve daha keskin görüntüler sunuyor. Bizce iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ekran karşılaştırmasının kazananı iPhone 7 Plus. Peki her iki cihazın ekran kıyaslaması sonucunda sizin düşünceleriniz nedir?

Kamera Karşılaştırması

iphone 7, iphone 7 plus, karşılaştırma, donanım

Hiç şüphesiz çift kamera ilen iPhone 7 Plus‘ın en az iPhone 7 kadar iyi fotoğraf ve video çekebildiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte iPhone 7 Plus‘ın çift kamerası bu cihaza çeşitli avantajlar getiriyor. Gelin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ın kamera karşılaştırmasına yakından bakalım.

İlk olarak iPhone 7‘nin kamerasından söz ederek cümleye başlamak istiyoruz. iPhone 7 kamerası kaç megapixel diye merak edenler için kameranın 12 MP olduğunu belirtelim. Bu kamera f/1.8 açıklığında 6 katmanlı lensten oluşuyor ve bu kameraya dört adet LED flaş eşlik ediyor. Ayrıca bu kamera OIS desteği de sunuyor. Aynı şekilde aynı kamera özelliklerine sahip iPhone 7 Plus‘ta bu kameradan iki tane var ve bu durum cihaza çeşitli avantajlar sağlıyor. iPhone 7 Plus‘ta 28 mm’lik geniş açılı bir lens ile birlikte Telephoto için kullanılacak 56 mm’lik bir lens yer alıyor.

Ön kameralarda ise hem iPhone 7, hem de iPhone 7 Plus, 7 MP kamera ile geliyor ve

Kamera konusunda iPhone 7 Plus sahip olduğu teknolojiler bakımından iPhone 7‘ye kıyasla çok daha önde. Ama bu demek değildir ki ‘iPhone 7 kötü fotoğraf çekiyor’. Her iki cihaz da oldukça iyi fotoğraflar çekiyor ve her ikisi de bu konuda iddialı. En iddialı olan ise iPhone 7 Plus.

Donanım Karşılaştırması

iphone 7, iphone 7 plus, karşılaştırma, donanım

Donanım konusunda hemen hemen hem iPhone 7, hem de iPhone 7 Plus‘ta aynı donanım parçalarına yer veriliyor ve cihazlar birbirleri ile hemen hemen aynı performansı veriyorlar. Fakat bu konuda kesin konuşabilmek için cihazların tüm teknik özelliklerinin netleşmesini beklememiz gerekiyor.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ın henüz netlik kazanmayan birçok teknik detayı var. Örneğin RAM bunlardan bir tanesi. Her iki cihazın da ne kadar RAM sunduğu konusunda bir bilgi yok. Fakat söyleyebiliriz ki her iki cihaz da Apple‘ın kendi üretimi üstün A10 Fusion işlemcilerden gücünü alacak.

Batarya Karşılaştırması

iphone 7, iphone 7 plus, karşılaştırma, batarya

Apple, tanıtım etkinliğinde ve sonrasında bataryaların mAh değerinden büyüklüğünü açıklamaktan kaçındı ve bu konuda kesin bir bilgi yok. Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ın bataryasının çeşitli senaryolardaki kullanım ömürlerinden söz ederek batarya konusunda bizlere fikir edindirmeye çalıştı.

iPhone 7‘nin 3G’de konuşma süresi 14 saat iken iPhone 7 Plus‘ta bu değer 21 saate çıkıyor. Büyük boyutları ise çok daha uzun süre konuşma süresini sunan iPhone 7 Plus günlük kullanımda da iPhone 7‘den daha iyi batarya performansına sahip olacak.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Genel Değerlendirmesi

Genel olarak her iki cihazı da elimize almamız gerektiği zaman iPhone 7 Plus‘ın küçük kardeşinden çok daha avantajlı bir telefon olduğunu söylememiz gerekir. Bunun haricinde iPhone 7‘de iPhone 7 Plus‘a kıyasla biraz daha uygun fiyatı ile avantajlı bir telefon.

Tüm detaylar göz önüne serildiği zaman bizce bu karşılaştırmanın kazananı iPhone 7 Plus oluyor. iPhone 7‘ye tavsiyemiz önümüzdeki maçlara bakması olacak. Peki her iki cihaz konusunda sizin fikirleriniz nedir?