iPhone 8 ve iPhone X'in fiyatları Apple'ın tanıtım etkinliğinde açıklandı. Buna göre yeni iPhone modellerinin fiyatları şu şekilde olacak:
  • iPhone 8 699 dolar
  • iPhone X 999 dolar
Yeni iPhone modellerinin Türkiye fiyatı ise şu anda netlik kazanmış durumda değiller. İlerleyen günlerde Türkiye fiyatının da netleşmesi bekleniyor.
iPhone 8 ve iPhone X modelleri ile ilgili daha önceki sızıntılar: Apple, Eylül ayında 2016 yılına damgasını vuran yeni amiral gemisi iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ı tanıtmıştı. Yeni modellerin hemen ardından ise gözler Apple'ın bu sene çıkarması beklenen yeni iPhone modeline yani iPhone 8'e döndü. Apple, bu yıl iPhone serisinin 10.yılını kutlayacak. Apple, 10.yıl beklentilerine göre ise iPhone 7s modelini çıkarmayarak "s" serisini bitirecek ve doğrudan iPhone 8 modelini çıkaracak. iPhone 8 özellikleri ise her sene çıkacak iPhone modelleri gibi yine şu sıralar çok merak ediliyor. Apple'ın iPhone 8 modelini çıkarması(isim olarak) ise tamamen bir beklentiden ibaret. Ortada yeni çıkacak iPhone modelinin ismi ile ilgili kesinleşen herhangi bir bilgi şu anda bulunmuyor. Yine bu yıl iPhone Pro, iPhone X gibi çeşitli yeni iPhone serilerinin çıkabileceği de iddialar arasında yer alıyor. Durum böyle olunca bu noktadaki bilgiler kesinleşinceye kadar bu yıl iPhone 8 modelinin çıkacağını varsayarak sizlere iPhone 8 özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi gibi merak edilen bilgileri aktaracağız.

iPhone 8 Özellikleri Neler Olabilir?

2017 yılının iPhone serisindeki 10.yıl oluşu sebebiyle yeni iPhone modeli olması beklenen iPhone 8 modelinde Apple önemli özellik ve tasarım değişikleri yapabilir. iPhone 8 özellikleri ile ilgili önemli gördüğümüz iddiaları bu yazımızda aktaracağız. İlk olarak iPhone 8'in ekran özellikleri ile ilgili iddialarla başlayalım. iPhone 8'de OLED veya AMOLED ekran teknolojisi karşımıza çıkabilir. Apple, bu ekran teknolojileri ile birlikte iddialara göre QHD veya üzeri bir çözünürlüğe de yeni modelinde yer verebilir. Diğer firmaların çoğunlukla amiral gemi modellerinde kullandığı hızlı şarj teknolojisini iddialara göre Apple da iPhone 8 ile birlikte kullanmaya başlayabilir. Ayrıca wireless şarj teknolojisini de iPhone 8 özellikleri arasında görebiliriz. İddialara göre iPhone 8, yaklaşık 5 metreye kadar wireless(kablosuz) şarj ile şarj edilebilir olacak. Kablosuz şarj özelliği, bir süredir iPhone kullanıcıları tarafında da beklenilen bir özellik olma niteliğini taşıyor. iPhone 8'in tasarımı noktasında ise en dikkat çeken iddialardan birisi bütün kasanın "cam" olacağı iddiası oldu. İddiaya göre Apple'ın tedarikçilerinden biri olan Foxconn geçtiğimiz yıldan beri "cam" kasalar için çalışma yürütüyor. Bu iddia doğru çıkarsa Apple ilk kez iPhone 8 ile birlikte tamamı camdan oluşan bir kasayı kullanıcılarıyla buluşturabilir. iPhone modellerinde telefon kasasının alt tarafında yer alan Touch ID(Home Butonu) özellikleri ve tasarımı da iPhone 8 ile değişime uğrayabilir. Bu konudaki iddialar ise Touch ID'nin bir şekilde ekranın içerisinde, ekrana tümleşik bir şekilde geleceğini ve sanal bir Home butonu olacağını işaret ediyorlar. Sızıntılarıyla meşhur Evan Blass da bu konuyla alakalı olarak aşağıdaki görseli paylaştı:

iPhone 8'in boyutları sızdırıldı

iDropNews tarafından iPhone fabrikasından gelen sızıntı bilgilere göre iPhone 8, 143.59 x 70.94 x 7.57 mm boyutuyla iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'dan daha kalın olacak. iPhone 8'in ekran boyutu ise iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın arasında bir boyutta olacak. iPhone 8'in ağırlığı konusunda ise kesin bir sızıntı bulunmuyor. Ancak cihazın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'a göre daha kalın olması nedeniyle daha ağır olacağı da düşünülüyor. iPhone 8'in ağırlığı bu doğrultuda 138 gram olan iPhone 7'den ve 188 gram olan iPhone 7 Plus'dan daha fazla olabilir.

AirPods kutu içeriği olarak gelebilir

JPMorgan'ın iddiasına göre Apple'ın kablosuz kulaklığı olan AirPods, iPhone 8 ile birlikte ek bir ücret ödemeksizin kutu içeriği olarak sunulabilir. Ancak bunun gerçekleşmesi durumunda iPhone 8'in satış fiyatına yansıması da bekleniyor.

iPhone 8 depolama seçenekleri

Çinli blog sitesi Weibo'nun iddiasına göre 32 GB depolama seçeneği iPhone 8 ile birlikte kaldırılacak. Apple, iPhone 8 ile birlikte 3 tane depolama seçeneği sunacak. Bu depolama seçenekleri ise 64 GB, 256 GB ve 512 GB olacacaklar.

iPhone 8 Çıkış Tarihi Ne Zaman Olabilir?

Apple'ın bu zamana kadar düzenlediği iPhone modellerini tanıtım etkinlikleri genelde "Eylül" ayında gerçekleşti. Buna göre Apple 10.yıla özel bir sürpriz yapmazsa iPhone 8 modeli de yüksek bir ihtimalle Eylül 2017'de çıkmış olacak. iPhone modellerinin çıkış tarihleri:
  • iPhone 7s/iPhone 8/iPhone x: ?
  • iPhone 7: 7 Eylül
  • iPhone 6S: 9 Eylül
  • iPhone 6: 9 Eylül
  • iPhone 5S: 10 Eylül
  • iPhone 5: 12 Eylül
iPhone 8'in çıkış tarihi ile ilgili olarak son günlerde ise 12 Eylül işaret edilmeye başlandı. Ancak iPhone 8 özellikleri gibi iPhone 8 çıkış tarihi ile ilgili de kesinleşen bir bilgi şu aşamada henüz bulunmuyor.

iPhone 8 Fiyatı Ne Kadar Olabilir?

Eylül ayı içerisinde çıkması beklenen iPhone 8'in fiyatı ile ilgili de şu anda bir bilgi bulunmuyor. Yüksek ihtimalle de iPhone 8 fiyatı ancak Apple'ın düzenleyeceği iPhone 8 etkinliği ile birlikte öğrenilebilecek. Aşağıda geçmiş yıllardaki iPhone modellerinin çıkış fiyatları da fikir oluşturması için yer alıyor. Bu yıl ülkemizde akıllı cihazlardan alınan TRT bandrol ücretlerine de bir zam yapıldı ve alınan bandrol ücreti %10 oranına çıkartıldı. Piyasadaki mevcut döviz kurları da göz önüne alındığında iPhone 8 fiyatı aşağıdaki avro kurlarına yakın fiyatlar üzerinden ülkemiz için vergiler de eklenerek belirlenecek diyebiliriz. iPhone çıkış fiyatları(£): iPhone 5 – £529 iPhone 5S – £549 iPhone 6 – £539 iPhone 6S – £539 iPhone 7 – £599 Bakalım Apple bu yıl iPhone 8 modelini beklendiği gibi tanıtacak mı? iPhone 8 özellikleri bu yazımızdaki özelliklerden hangilerini içerecek? Bütün bunların cevabını merakla bekliyoruz. Bu süreçte elimize ulaşan bilgiler ışığında yazımızı sürekli güncelleyeceğiz. Yazar Notu: İddialar ışığında iPhone 8 özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi ile ilgili olan bu yazı 18 Mart 2017 tarihinde ilk kez yayınlanmış ve yeni bilgiler ışığında güncellenerek okurlara sunulmuştur. Gelecek nesil iPhone modeli için bir tasarımcı tarafından hazırlanmış konsept videosu: iPhone 8'in sahte versiyonu ellerde: