23.10.2016 08:20

iPhone Artık Kanseri Teşhis Edebilecek!

Sonunda iPhone'a kanseri teşhis etme özelliği de ekleniyor. Yeniliklerin öncüsü iPhone için yapılan bir araştırma sayesinde iPhone kanseri teşhis edebilecek!

Apple’ın sağlık alanında yaptığı yeniliklerle bu alanda öncü olduğunu kimse inkar edemez. Yakın bir süre sonra Apple’ın üretmiş olduğu akıllı telefon olan iPhone’a öyle bir özellik eklenecek ki çıta bir hayli yükselmiş olacak! Bu bahsi geçen özellik öyle Apple Watch’daki gibi nabız ölçme gibisinden bir özellik değill! iPhone’a 3.parti donanımlarla göz muayenesi yapabilme donanımın gelmesinden sonra bu defa da kanser teşhis özelliği geliyor!

iPhone İle Kanser Teşhisi Mümkün Olacak!

iphone-kanser

Washington State Üniversitesinin sitesinde yapılan duyuruya göre iPhone telefonlarla kanser teşhisinin önü açıldı. Araştırma ekibinin başındaki Lei Li; kurdukları portatif laboratuvar düzeneği sayesinde insanda bulunan interluekin-6 ( prostat, akciğer, meme kanseri gibi kanserlerin teşhis edilmesini sağlıyor) isimli biyo işaretleyicinin tespitinin mümkün olacağını duyurdu. Kanserli insanlardan alınan 8 örnek üzerinde yapılan çalışmaya göre kurulan düzeneğin başarı oranının %99 olduğu belirtildi. Ayrıca kullanılan iPhone modelinin ise iPhone 5S olduğu gelen bilgiler arasında. Bu olaydan sonra anlaşılıyor ki akıllı telefonlar hayatımızdaki yerini git gide sağlamlaştırıyor!