09.11.2016 18:17

iPhone Canlı Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Yeni seri iPhone telefonların en çok beğenilen özelliklerinden biri iPhone Canlı Fotoğraflar özelliği. Peki, iPhone Canlı Fotoğraflar özelliği nasıl kullanılır?

Yeni seri iPhone telefonlarla beraber Apple, kullanıcılara birçok yeni özellik sunuyor. Apple’ın kullanıcılara sunduğu tüm bu yeni özellikler arasında en çok dikkat çekeni ise Live photos olarak bilinen canlı fotoğraflar özelliği. iPhone 6 serisi ve üstü telefonlarda yer alan özellik iPhone kamera özelliklerinin ne kadar başarılı olduğunu da ortaya koyuyor.

Öncelikle Live photos adı verilen uygulamanın nasıl bir uygulama olduğundan bahsedelim. iPhone 6 ve üstü serilerle beraber gelen canlı fotoğraflar özelliği hareketli fotoğraflar çekmenize izin veriyor. Yaklaşık olarak 3 saniyelik hareketli fotoğraflar çekmeye izin veren iPhone canlı fotoğraflar özelliği iPhone serisinin en çok tutulan özelliklerinden de biri olarak biliniyor. Fotoğraflarda hareketlilikten kaynaklı oluşan görüntü bozulmalarını da engelleyen iPhone canlı fotoğraflar özelliğinin kullanımı ise oldukça basit.

iPhone Canlı Fotoğraflar İçin Hangi Ayarlar Yapılmalı?

iPhone-Canlı-Fotoğraflar-özelliği

Öncelikle bir kez daha belirtelim söz konusu özellik ne yazık ki sadece iPhone 6 ve üstü iPhone serilerinde yer alıyor.

  • Öncelikle kamera uygulamanızı açmanız gerekiyor. Ardından Live photos fotoğrafları özelliğini kullanmak için HDR modunun yanında yer alan güneş şekline benzeyen Live photos özelliğini açık hale getirmeniz gerekiyor.
  • Live photos özelliğini açık hale getirdiğinizde fotoğraf çekim bölümünde üst ekranda “Live” yazısı yazdığını göreceksiniz. Fotoğraf çekimi yapmak için ise ses kısma tuşuna basmanız ve çekimi başlamanız gerekiyor. Bu süreç içerisinde en önemli olan konulardan biri ise iPhone fotoğraf çekimi bitene kadar odaklandığınız alanda telefonu hareketsiz tutmak. Bu şekilde en iyi Live photos çekimlerini yapabiliyorsunuz.

NOT: iPhone serilerinde Live photos özelliği genelde açık geliyor. Söz konusu özelliği kapatmak için istiyorsanız yine HDR modunun yanında yer alan simgeden özelliği kapatmanız yeterli olacaktır.

Kategoriler: Rehber