Kış saati uygulamasına geçilmesiyle beraber saat ayarları da değiştirildi. Fakat bu sene ülkemizde kış saati uygulamasına geçiş yapılmadı. Haliyle ülkemizde kış saati uygulamasına geçiş yapılmadığı için saatler karışıklıkları da yaşanmaya başladı. Zira birçok akıllı telefon ve tabletlerde otomatik saat ayarı sistemi bulunduğu için biz değiştirmesek bile telefonlarımızın saatleri kış saati uygulamasına göre ayarlandı. iPhone otomatik saat ayarı özelliği açık olan Apple kullanıcıları için de kış saati düzenine geçildiği için saat ayarının yeniden yapılması gerekiyor. iPhone manuel saat ayarı yapmamız için ise öncelikle iPhone otomatik saat ayarı özelliğini kapatmamız gerekli.

iPhone Otomatik Saat Ayarını Kapatmak için Hangi İşlemler Yapılmalı?

iPhone serisi akıllı telefonlarda otomatik saat ayarı özelliğini kapatmak için yapacağınız ilk işlem telefonun ayarlar bölümüne girmek olacaktır.
  • Ayarlar kısmına giriş yaptığımızda ise saat ayarı için buradan “genel” ayarlar kısmına geçiş yapıyoruz. Genel ayarlar bölümünde birçok ayar menüsü karşınıza gelecek. Otomatik saat ayarı özelliğini ayarlamak için ise “tarih ve saat” bölümüne giriş yapıyoruz.
  • Şimdi otomatik ayarlanan kış saati sistemini değiştirmek için ise bu ekrandan “otomatik ayarla” sekmesini kapalı konuma getirmeniz gerekiyor. Özeliği kapalı konuma getirdikten sonra saatlerinizi artık manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz. Otomatik saat ayarı olmadığı için sizin belirtiğiniz saat ayarları kalıcı ayarlar olarak belirlenmiş oluyor.