11.11.2019 23:54

İşletmelerin SEO yatırımı yapmasını gerektiren 5 etken

Arama motoru optimizasyonu (SEO) internette görünürlüğü artırarak daha fazla müşteriye ulaşmak, ve satışları artırmayı sağladığı için işletmeler için kaçınılmaz oldu.

Peki, işletmeler SEO yatırımına neden önem vermeli?

1-Son yıllarda sosyal medya öne çıksa da tüketiciler ürün ya da hizmet taleplerini karşılamak için arama motorunu aktif olarak kullanıyor. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak, işletmelerin tüketiciler ile daha kolay ve hızlı bir şekilde buluşmasını sağlıyor. SEO’ya yatırım yapmayan işletmelerin arama motorlarında görünür olması ve etkileşime geçmesi mümkün değil. Potansiyel müşterilerin bulamadığı bir web sitesi ne kadar iyi tasarıma sahip olursa olsun satış ve karlılık adına değer katmadığı için bir işe yaramayacaktır.

2-SEO çalışmaları, reklama oranla daha düşük maliyetlidir. İşletmeler makul bir bütçelerle hedef kitlelerine daha kolay ulaşabilir. Konusunda donanımlı bir SEO uzmanı ya da ajans ile bütçe dahilinde uzun vadeli ya da dönemsel SEO çalışmalarını planlamak mümkündür. Doğru bir şekilde yürütülecek SEO çalışmaları ile binlerce liralık reklamlara oranla çok daha etkili ve uzun vadeli sonuçlar elde edilebilir.

3-Günümüzde arama motorları ve sosyal medya platformları internetteki dev ekonomik pazardan en çok pay alan mecralar olarak öne çıkıyor. Bundan dolayı sosyal medya yükselişte geçti, internet aramaları gözden düştü demek doğru olmaz. Mobil cihaz kullanımın ve yerel aramaların artması ile birlikte SEO çalışmaları da kabuk değiştirerek işletmelere daha fazla değer katacak şekilde yürütülüyor. Yerel SEO ve mobil SEO ile işletmelerin lokasyon odaklı stratejiler ile pazardan iyi bir pay kapmaları mümkün.

4-SEO, kurumsal web sitelerinin ve online mağazaların kalitesini ön plana çıkarmak açısından önemli rol oynuyor. Arama motoru Google’ın mevcut sayfaların ve içeriklerin ne kadar kaliteli olduğuyla ilgilendiği bilinen bir gerçek. Tasarım, kullanım ve içerik açısından kullanıcı odaklı olan siteler hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Bu da uzun vadede yeni ve sadık müşteriler kazanmanın önünü açıyor.

5- SEO, rakiplerin de düzenli olarak yürüttüğü bir çalışmadır. SEO yatırımlarına önem veren işletmeler daha fazla görünür oldukları için kullanıcılar tarafından daha fazla ziyaret edilir. Her kullanıcının potansiyel bir müşteri olduğu düşünüldüğünde rekabetin yüksek olduğu online mecralarda üst sıralarda yer alma yarışından kopmamak için SEO danışmanlık kaçınılmaz.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: