18.07.2016 22:04

Jandarma Bildirgesi Yalanına Dikkat!

Sosyal medyada yine sahte mesajlar yayılmaya devam ediyor. İşte "Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi" olarak başlayan yeni mesaj!

Ülkemizde cuma günü başlayan ve başarısızlıkla sonuçlanan alçak darbe girişimi sonrasında bir takım odaklar tarafından sosyal medya kullanıcıları da hedef alındı. Bu odaklar tarafından “Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi ” şeklinde başlığa sahip bir gönderi yayınlandı ve kısa sürede yayılmayı başardı.

“Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi” Gerçeği Yansıtmıyor!

Özellikle son yıllarda bu tarz paylaşımların sayısının arttığı sosyal medyada, ülkemizdeki alçak darbe girişimi sonrasında da yine başka bir versiyonuyla karşılaşıldı. Ancak bu ve daha önce yayınlanan “Resmileşti Dikkat, Paylaşmayın Kopyalayın Yapıştırın” vb. bu tip mesajların hiçbirisi gerçeği yansıtmıyor. Tamamıyla algı ve bilgi kirliliği oluşturmak için yayınlanan bu tip mesajlar yine de halen daha sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılarak hızla yayılmaya devam ediyor.

yalan-jandarma-bildirgesiSosyal medya kullanıcılarının bu noktada bilinçli olması gerekiyor. Unutmamak gerekir ki herhangi bir sanal suça karışan sosyal medya kullanıcısını bu tip mesajlar kurtarmaz. Sosyal medya profilinin herhangi suça karışması durumunda suçu gerçekleştirenlerin kullandığı IP adresi tespit edilir. Doğrudan profilin sahibi suçlanmaz. IP adresleri internete bağlanan herkese veriliyor. Tıpki T.C kimlik numaraları gibi benzersiz olan IP adresleri ile suça karışanların tespiti yapılıyor.