17.06.2016 20:42

Juno Uzay Aracı Jüpiter’e Yaklaştı!

Juno isimli Jüpiter gezegeni ile ilgili bilgi toplayan uzay aracı yolcuğunda sona geldi. İşte Juno uydusu ve Jüpiter gezegeni ile ilgili detaylar!

Güneş sistemimizin en büyük gezegeni ve en çok merak edileni olan Jüpiter‘in bilinmezliklerini tüketmek için bundan 5 yıl önce Jüpiter yörüngesine hedeflenen ve Jüpiter‘i tam olarak anlamamızı sağlayacak olan Juno isimli uzay aracının uzun süren yolculuğu bitmek üzere.

Jüpiter ve Juno Uzay Aracı ile İlgili Detaylar!

Jüpiter tarih boyunca hep övgüler yağdırılan kesinlikle müthiş bir görüntüye sahip dünyanın en az bin katı büyüklüğünde bir gezegen. O kadar büyük bir gezegen ki güneş sistemimizdeki tüm gezegenler içerisine koyulabilir. Jüpiter‘in bu müthiş görüntüsü aslında görüntüsünden daha müthiş bir şiddetin sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Bu gezegenin neredeyse tamamı gazdan oluşuyor. Buraya inmeye kalkışılsaydı muhtemelen katmanlar boyunca dibe batar belkide hiç bir katı yüzeye rastlamazdık.

Jüpiter büyük bir hızla dönüyor ve yüzlerce kilometrelik rüzgarların oluşmasına sebep oluyor ve bu rüzgarlar bizim hayal gücümüzü aşacak kadar büyük hortumlar, anaforlar ve fırtınalara sebep oluyor. Mesela Jüpiter üzerindeki şu meşhur kırmızı lekenin Dünya’nın 3 katı büyüklüğünde bir fırtına olduğunu ve 300 yıldır devam ettiğini biliyor muydunuz? Jüpiter‘deki tek bir şimşek bile dünyadakinden 10 kat daha şiddetli.

Jüpiter bize uzayda hiçbir şeyin görüldüğü gibi olmadığını öğretti. Evren çelişkiler, yanılgılar ve tuzaklarla dolu. Bu yüzden Jüpiter‘i seyretmenin en iyi ve güvenli yolu onu uzaktan seyretmek gibi duruyordu. Yaklaşık beş yıl öncesine kadar… Şimdi ise merak edilen cevapların ve bilinmezlerin öğrenilmesine sıra geldi. İlk kez bir uzay aracı güneş sistemimizin en büyük ve en tehlikeli gezegeninin bu kadar yakınından geçecek. Anlaşılan güneş sistemimizin sırlarını çözmeye bir adım daha yaklaştık.