05.07.2016 07:31

Juno Uzay Aracı Yörüngeye Yaklaştı ve Doodle Oldu!

Juno uzay aracı bugün 5 yıl süren uzun yolculuğunun ardından Jüpiter'in yörüngesine oturuyor. İşte Juno uzay aracı ve görevi ile ilgili detaylar!

Dünya’nın 1000 katı büyüklüğündeki devasa Jüpiter gezegeninin yörüngesine yerleşmek üzere 5 yıl önce görevine başlayan Juno uzay aracı aynı zamanda ABD’nin Bağımsızlık Günü olan bugünde 5 yıllık yolculuğunu tamamlıyor ve Jüpiter‘in yörüngesine oturmaya hazırlanıyor.

Jüpiter ile ilgili bilgileri bize aktarması bakımından çok önemli bir yere sahip Juno uzay aracı bu doğrultuda Google’ın özel ve anlamlı günlerde değiştiği Doodle’ına taşındı.

Juno Uzay Aracı Jupiter’de Ne Yapacak? Görevi Nedir?

Juno uzay aracı, gazlardan oluşan ve devasa büyüklüğü ile güneş sistemimiz içerisindeki bütün gezegenleri içerisine alma gibi büyük bir potansiyele sahip olan Jüpiter gezegeninin tarihini, yapısını, bugüne kadar geçirdiği gelişim ve değişimleri araştıracak ve bizleri bu gibi merak edilen noktalarda aydınlatacak.

Juno uzay aracı yörüngeye otururken Jüpiter gezegeni devasa hızlarla dönmeye de devam ediyor. Bu doğrultada Jüpiter üzerindeki kırmızı alan Dünya’dan 3 kat daha büyük bir fırtınayı teslim ediyor. Üstelik bu fırtına 300 yıldır da devam ediyor. Yine Jüpiter’deki bir şimşeğin şiddeti bile Dünya’daki şimşeğin şiddetini 10’a katlıyor.

Jüpiter, Dünyalılara uzayda görünenlerin aslında göründüğü gibi olmadığı anlamayı öğretti. Juno uzay aracı Jüpiter‘e gönderilmeden önce en güvenli bir şekilde Jüpiter uzaktan izleniyordu. Ancak 5 yıl önce göreve yollanan Juno uzay aracı ile birlikte Jüpiter‘in merak edilen sırlarının aydınlatılması bekleniyor.