Katlanabilir Ekranlı Telefonlar için Yeni İddia!

Katlanabilir ekranlı telefonları görmeyi hepimiz çok istiyoruz. Peki katlanabilir ekranlı telefonlar ne zaman çıkacak? İşte bu telefonlarla ilgili yeni iddia!

Katlanabilir ekran teknolojisi yıllardır gündemin en üst sıralarında kendine yer buluyor. Özellikle katlanabilir ekranlı telefonlarla ilgili yapılan konsept tasarımlar da bu teknolojiye olan ilgiyi daha da arttıyor. Peki yıllardır gündemin üst sıralarında karşımıza çıkan katlanabilir ekran teknolojisiyle donatılmış akıllı telefonlarla ne zaman tanışacağız? IHS isimli araştırma şirketi bu konuda yeni bir iddia ortaya attı!

İşte Katlanabilir Ekranlı Akıllı Telefonlar için O İddia!

IHS araştırma şirketinin Çin temsilcisi Kevin Wang, teknoloji devlerinin katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar için iyi bir ilerleme katettiğini ancak bu teknolojiyle üretilecek akıllı telefonların önümüzdeki 1 yıl içinde satışa sunulamayabilir olduğunu iddia etti.

Wang, ikiye katlanabilir akıllı telefonlar için ihtiyaç duyulan eğrilik yarıçapının 3 mm olduğunu ve bu sayede katlanabilir ekranların yapılabileceğini de söyledi. Hali hazırda piyasadaki curve(eğik) ekranlı akıllı telefon modellerinin eğrilik yarıçapları ise 400mm-3000mm arasında değişiyor.

Aşağıdaki görselde ise ekranların eğrilik yarıçapının ne kadar düşük olursa o kadar bükülebilir olduğu grafik olarak gösterilmiş.

katlanabilir_ekran_egik_yaricap

Bakalım Samsung ve LG gibi ekran üretici dev firmalar IHS’nin katlanabilir ekranlı akıllı telefonların çıkış tarihi ile ilgili ortaya attığı bu iddiaları çürütebilecek mi? Hep birlikte katlanabilir ekranlı akıllı telefonları bekleyip göreceğiz.

 

 

 • cwlerde

  bu teknoloji çıksa da bir çok marka bu üretime zannetmem girsin, samsung s6 edge ile kısmen bu ekran olayına girdi ki s7 edge’de bu olayı düşünmüyor. Kullanışsız olacaktır düşüncesiyle alıcı olarak bende düşünmem, ha curved monitör tarzı telefonlara da bu tip bir teknoloji gelecektir o zaman eğim ile hoş olabilir ama kasa eğiminden çok ekran eğimli olmalı ki HTC bunu bir modelde zaten yapmıştı. Yani iddia edilen olay olsa da ben pek parlak görmüyorum 🙂

 • Furkan Çelebi

  Görünüş ve kullanış açısından her ne kadar mükemmel bir gözüksede satın alındıktan sonra çok sorun çıkartır düşüncesindeyim bu yüzden üretici şirketlerde zarar etme riskine girmeyip bir süre daha eski tip telefonlar yapmaya devam edebilir.

 • Burhan Ozdes

  teknoloji nereye gidiyor böyle artık hayatımız bir bataryaya bağlı olmuş durumda . yazık bu halimize. İnsanlardan soğur olduk dertleşme nedir bilememekteyiz herkez kafasını telefona gömüp irtibatı kesiyor.

 • sinan

  katlanabilir ekrana ahip telefonlar da bir hayli ilginç aslında katlanan şeyler çabuk bozulur bence ama kaliteli olursa sorun da olmayabilir düşüncesindeyim